Az önkéntesség hazai megítéléséről, a soros elnökség során szerezett tapasztalataikról, az elnökség sikeréről, és a fiatalok munkaerőpiaci helyzetéről beszélgettek az Európa Sátor meghívott vendégei VOLT Fesztivál második napján.

Az Önkéntesség Európai Éve

Latorcai Csaba, civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár és F. Tóth András, az Önkéntes Központ Alapítvány ügyvezetője beszélgettek az Önkéntesség Európai Éve kapcsán arról, hogy milyen programokon és kezdeményezéseken keresztül lehet megmutatni: az önkéntesség buli/szexi. Kiemelték, hogy fontos minél korábban elkezdeni: számos középiskola oktatási programjában szerepel a közösségi szolgálat, amely amellett, hogy önkéntességre „nevel”, a diákok egyéni kompetenciáit is fejleszti. Mindezt ugyanakkor megfelelő felkészültséggel és szervezettséggel kell kezelni, hogy ne elrettentő, hanem pozitív élményként gondoljanak rá a fiatalok.

Fotó: Pelsőczy Csaba

Az önkéntesség területével kiemelten foglalkozó szakemberek szerint kedvet hozhat a média, a vállalati önkéntesség is, a legfontosabb ösztönző erő azonban a személyes példa- és tapasztalatátadás! Erre lehetőséget ad az onkentesseg2011.hu oldal, ahová bármilyen intézmény feltöltheti az általa végzett önkéntes tevékenység leírását, az összesítésből pedig év végére könyvet adnak ki a szervezők.  A hamarosan induló Önkéntesség hete szintén jó lehetőség arra, hogy az érdeklődők bekapcsolódjanak az egyes megyékben szerveződő önkéntes megmozdulásokba, hogy 2011 végére tényleg egyre többen tudjanak igennel felelni arra a kérdésre, hogy végzett-e Ön valaha önkéntes munkát.

A soros Elnökség fél éve – a kulisszák mögül

A beszélgetés során Bakos Piroska elnökségi szóvivő és Ódor Bálint EU ügyekért felelős helyettes államtitkár személyes élményeikkel fűszerezve értékelte az elmúlt fél év munkáját. A helyettes államtitkár megelőlegezte, saját véleményünknél fontosabb, hogy a tagállamok, az érintettek mit mondanak rólunk. Kiemelte, hogy Németország külügyminisztere hivatalos közleményben gratulált az Elnökség teljesítményéhez, míg Bakos Piroska megjegyezte, hogy a külföldi diplomaták „odáig voltak” a Gödöllői Kastélytól és a diplomaták felkészültségét is sokan kiemelték. Ezt támasztja alá, hogy több mint száz konkrét eredmény köthető az Elnökséghez, köztük 43 jogszabály és több tanácsi következtetés, mint az Európai Roma Stratégia vagy a Duna Stratégia. Az pedig, hogy ma este lezárulnak a horvát csatlakozási tárgyalások, történelmi jelentőségű, tette hozzá Ódor Bálint.

Fotó: Pelsőczy Csaba

És hogy mi lesz az elnökség után? Végre kikapcsolhatjuk a telefonunkat, - mondta Bakos Piroska, akit egyébként szeptembertől visszavárnak az MTV-be. Magyarország pedig, tudtuk meg a helyettes államtitkártól, július elején minisztériumokként „átadja” majd Lengyelországnak az elnökséget. Ugyanakkor Ódor Bálint hangsúlyozta, hogy továbbra is fontosnak tartja, hogy az elmúlt félévben kialakult, gyakran baráti kapcsolatokat is megőrizve folytassák a magyar érdekérvényesítést az Unión belül.

Helyzetkép: magyar fiatalok 2011-ben

Délután Bagó Zoltán EP-képviselő, Kovács Patrik, a FIVOSZ elnöke és Rátai Dániel, a Leonar3do program feltalálója próbálták felvázolni: milyenek a mai magyar fiatalok. Kovács Patrik szerint semmiképpen sem vállalkozó kedvűek, hiszen kevesebb, mint 1%-át birtokolják a magyar vállalkozásoknak, Bagó Zoltán szerint emellett pesszimisták is, hiszen jövőjüket sokan képzelik el külföldön, amely után még kevesebben szándékoznak hazatérni. Ideális az lenne, ha a fiatalok a külföldi tanulmányi programok vagy munkatapasztalatok után hazatérnének, és itthon kamatoztatnák tudásukat. Ehhez azonban megfelelő lehetőségekre, a fiatal tehetségek és vállalkozások állami támogatására is szükség lenne.

Rátai Dánielnek fel is tették a kérdést: nem kapott volna jelentősebb támogatást, ha az Egyesült Államokban vagy Kínában kamatoztatja tudását?  A fiatal feltaláló azonban „egy rossz szót” sem tudott mondani hazánkra, ahol szerinte megfelelő szakmai és a privát szektorból érkező anyagi befektetési támogatásokat kapott, amelyre talán nem lett volna lehetősége egy hazánknál sokkal nagyobb ország esetében. Ráadásul itthon kialakult körülötte egy lojális és elhivatott csapat, akik segítik munkáját. Kovács Patrik is jó jelnek tartja, hogy a fiatalok közösségekbe, hálózatokba alakulnak, ráadásul a fiatalabb generációk nyitottsága is fokozottan nő. Rátai Dániel szerint pedig példaértékű lehet, ha minden helyzetből fel tudunk állni!

(kormany.hu)