A szabadságunkat Ronald Reagannek is köszönhetjük - jelentette ki Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes az egykori amerikai elnök születésének centenáriuma alkalmából rendezett magyar-amerikai konferencián kedden a Parlamentben.
Ronald Reagan személyisége és történelmi nagysága meghatározó abban, hogy az emberiség megszabadult a kommunizmustól és Kelet-Közép-Európa megszabadult a szovjet megszállástól - jelentette ki Semjén Zsolt. Történelmileg nem vitatható az - fejtette ki -, hogy mindez három személynek együtt köszönhető: Ronald Reagannek gazdasági-politikai, II. János Pál pápának spirituális, lelki szempontból. Mihail Gorbacsov szovjet főtitkár pedig - fűzte hozzá a miniszterelnök-helyettes - ugyan a “rossz oldalon” állt, de felismerte, hogy az általa vezetett rendszer fenntarthatatlan, és hozzájárult ahhoz, hogy békésen fel lehetett számolni a kommunizmust.
A magyar belpolitikában a sok szembenállás ellenére egy dologban egyetértés van: szabadságunkat Ronald Reagan-nek köszönhetjük. A közép-európai népek közötti surlódások ellenére a lengyelek, szlovákok, horvátok és mi magyarok ugyancsak egyetértünk abban, hogy szabadságunkat Ronald Reagan-nek köszönhetjük. A magyar nemzet az elnyomás alatt pontosan érezte az erőviszonyokat, amit Ronald Reagan is felismert, hogy a szabad világ, a kapitalizmus erősebb gazdaságilag és sokkal fejlődőképesebb, mitn a fenntarthatatlan és működésképtelen szocializmus - hangsúlyozta a politikus.
Kereszténydemokrataként is fontosnak nevezte a korábbi amerikai elnök munkásságát. Felidézte, hogy a KDNP-nek két olyan elnöke is volt Barankovics István és Varga László személyében, akik a nemzeti szocialisták és bolsevikok üldöztetése elől az Egyesült Államokba emigráltak, és az emigrációból próbálták a szabadság szellemét ébren tartani. Utóbbi pártvezető személyesen is találkozott a néhai elnökkel - jegyezte meg.
Semjén Zsolt rámutatott: Magyarország a szovjet megszállást balsorsként élte meg, de minden hivatalos propaganda ellenére a magyar nemzet pontosan érezte az erőviszonyokat, amelyeket Ronald Reagan is hirdetett: azt, hogy a szabad világ, a kapitalizmus erősebb gazdaságilag és sokkal fejlődőképesebb, mint a fenntarthatatlan és működésképtelen szocializmus.
A kormányfő kereszténydemokrata helyettese hangsúlyozta: a mostani rendezvények nem csupán egy ünnepségsorozat részei, hanem megerősítenek a szabadság melletti elkötelezettségben. Úgy fogalmazott: "Csak akkor lehetünk szabadok, ha másoknak is segítünk a szabadság elérésében".
Kereszténydemokrataként különösen fontosnak tartja - tette hozzá -, hogy Reagan világossá tette: az emberi jogokat abból származtatja, hogy minden ember Isten képmására teremtetett, ezért megilleti a szabadság.
Ronald Reaganre emlékezve olyan embert ünneplünk, aki mindig kiállt a szabadság gondolata mellett, születésének 100. évfordulója arra emlékeztet, hogy a szabadság fénye nem ismer határokat - mondta Mac Thornberry, a Reagan-emlékünnepségre Budapestre érkezett amerikai kongresszusi küldöttség tagja.
Reagan örökségét továbbra is mindenhol ünneplik, ahol becsülik a szabadságot. Nem szabad egyetlen népre sem rákényszeríteni a szabadságot, de a szabad népeknek égve kell tartaniuk a szabadság gyertyáját, "a szabadság fénye az elnyomás idején sem hunyhat ki" - hangsúlyozta Mac Thornberry.
Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára szerint Reagan legfontosabb üzenete: az országok csak együtt védhetik meg hatékonyan értékeiket, ezért a transzatlanti szövetség fontosabb, mint valaha. Magyarország számára az Európai Unióhoz és az Egyesült Államokhoz fűződő kapcsolatai egyaránt fontosak - jelentette ki.
(kormany.hu, MTI)