A Kormány csütörtöki ülésén elfogadta a Belügyminisztérium jelentését a közfoglalkoztatás új rendszere kialakításának állásáról, a Start-munkaprogram megindításáról. Ezen felül döntött a Nokia Siemens Networks Kft. 2,7 milliárd forintos, 224 új munkahelyet teremtő beruházásának 10 százalékos támogatásáról, valamint támogatta az uzsora-bűncselekményekkel kapcsolatos parlamenti képviselői módosító indítványokat.
A Nemzeti Ügyek Kormánya elkötelezett, hogy a Nemzeti Együttműködés Programja alapján közmunka keretében lehetőséget kell biztosítani a munka világából tartósan kiszorultak – így közöttük a romák, valamint a szakképzetlen munkavállalók – számára a munka világába való visszatérésre, elsősorban az építőiparban és a mezőgazdaságban, a segélyeknél magasabb összegű munkabért biztosítva. A Kormány célja, hogy mindenkinek, aki dolgozni szeretne, munkát tudjon adni, azonban álláspontja az, hogy a közfoglalkoztatás nem cél, hanem eszköz az elsődleges munkaerőpiacra történő vissza-, illetve bevezetéshez. A Start-munkaprogram tehát a kiindulás, ahonnan az emberek tovább tudnak lépni a nyílt munkaerőpiac világába.
A Kormány döntött továbbá a Nokia Siemens Networks Kft. 2,7 milliárd forintos, 224 új munkahelyet teremtő beruházásának 10 százalékos támogatásáról. A kabinet megalakulása óta kiemelt célként kezeli a foglalkoztatás bővítését, a munkahelyteremtés növelését, ennek megfelelően a kormányzat komoly erőfeszítéseket tett, illetve tesz a jövőben is a külföldi tulajdonú, már megtelepedett vagy megtelepedést tervező vállalatok magyarországi befektetéseinek növelése érdekében. A kormányzati erőfeszítések sikerét és a töretlen befektetői bizalom meglétét támasztja alá az a tény is, hogy a beruházást Magyarország több kelet- és nyugat-európai országgal versenyezve nyerte el.
A Kormány egyetért azzal, hogy az uzsora-bűncselekményekkel kapcsolatban a törvény leghatározottabb szigorával kell fellépni a jövőben, azaz meghirdeti a zéró-tolerancia elvét. Az uzsora-bűncselekmény büntetését az üzletszerűség minősítő körülményként történő értékelésével, továbbá az egyszeri uzsorázás büntetésével jelentősen szigorítja. A Kormány megtárgyalta az uzsoratörvényekre vonatkozó parlamenti képviselők által benyújtott módosító indítványokat, és ezek alapján egyet ért azzal, hogy nem csak a megelőzés és a büntetés a cél, hanem fontos szempont a károsultak kárpótlása is, valamint a további szélesebb védőháló létrehozása az uzsorások elleni küzdelemben.
(Kormányszóvivői Iroda)