Háromnapos ülése során közel harminc javaslatról dönt az Országgyűlés, többek között a 2012. évi költségvetésről, sarkalatos javaslatokról, a köznevelési és a felsőoktatási törvényről is.

Hétfőn az Országgyűlés napirend szerint záróvita után elfogadhatja a 2012. évi költségvetést, amelyben az eredetinél magasabb, 299 forintos euróárfolyammal és alacsonyabb, 0,5 százalékos gazdasági növekedéssel számol a Kormány.

Záróvita után határoznak a képviselők több sarkalatos javaslatról is hétfőn. A nemzetiségek jogairól szóló törvény elfogadása szélesebb anyanyelvi, kulturális és oktatási jogokat biztosít a nemzetiségeknek, ugyanakkor kevesebb lehetőséget ad a nemzetiségi jogokra hivatkozva a visszaélésekre. A helyi önkormányzatokról szóló törvény alapján az oktatás területén az óvodai ellátás, az egészségügy terén pedig az alapellátás marad önkormányzati alapfeladat.

Az államigazgatási - például okmányirodai -, hatósági feladatok jelentős része a kormányhivatalokhoz kerül, és a katasztrófavédelmi feladatokat - így az önkormányzati tűzoltóságok fenntartását - az állam látja majd el. További sarkalatos javaslatok is napirendre kerülnek a héten, ezek módosító indítványairól hétfőn szavaznak és pénteken döntenek végleges formájukról. Magyarország pénzügyi stabilitásáról szóló törvényjavaslat egyebek mellett részletesen szabályozza az Alaptörvényben szereplő államadósságra vonatkozó korlátozásokat és költségvetési szabályokat, és olyan garanciális szabályokat rögzít, amelyek megakadályozzák az önkormányzatok eladósodottságát. A nemzeti vagyonról szóló javaslat célja, hogy meghatározza az állami és önkormányzati közfeladatok ellátásának elsődleges infrastruktúráját jelentő nemzeti vagyon védelmének és a vagyonnal történő gazdálkodásnak általános alapelveit.

Magyarország címerének és zászlajának használatáról, valamint állami kitüntetéseiről szóló javaslat meghatározza Magyarország címere és a zászlója használatával kapcsolatos szabályokat és rendezi az állami kitüntetések helyzetét. Szavaznak a családok védelméről szóló indítványról is, mely szerint Magyarország mindenkori költségvetésének tervezésekor elsőbbséget élvez a családok támogatása, és a felelősségteljes párkapcsolatról, családi életről szóló ismeretek az alap és középfokú oktatásban egyaránt megjelennének.

Dönt a Ház az országgyűlési képviselők választásáról szóló javaslatról is, mely a jelenleginél lényegesen kisebb létszámú, 199 fős parlamentet, egyfordulós választási rendszert tartalmaz és átszabja az egyéni választókerületek határát. Napirenden szerepel a Magyar Nemzeti Bankról szóló sarkalatos javaslat is, melynek részletes vitájára szintén kedden kerül sor, a kapcsolódó módosító indítványokról pedig pénteken döntenek, de a parlamenti ülésterv szerint zárószavazás nem lesz róla a héten.

A Széll Kálmán terv végrehajtásához kapcsolódóan is több előterjesztésről dönt a Ház: a nemzeti köznevelésről szóló törvényjavaslatról, amely több ponton változott a módosító indítványok elfogadásával, például az eredeti javaslathoz képest mégsem lesz kötelező az egész napos iskola, választható lesz. A szakképzésről szóló törvény támogatásával az Országgyűlés hozzájárulhat, hogy a képzés rendszere a munakerőpiac elvárásaihoz igazodjon. Szavaznak a nemzeti felsőoktatásról szóló törvényjavaslatról is, mely alapján Magyar állami ösztöndíjjal, részösztöndíjjal, és önköltséges formában folytathatják a jövőben tanulmányaikat a felsőoktatási hallgatók.

Emellett számos más javaslatról döntenek a záróviták lefolytatása után még hétfőn. A közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény elfogadásával fontos állomásához érkezhet ismét a magyar közszolgálat újjászervezése. A megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat elfogadásával átláthatóvá és egyszerűbbé válik az egészségkárosodás miatt megállapítható támogatások rendszere mind az ellátottak, mind a jogalkalmazók számára.

Esztergom Város Önkormányzata egyes intézményeinek átvételéről szóló törvényjavaslat elfogadásával több esztergomi intézmény állami kézbe kerülhet azok szállítói tartozásának átvállalásával együtt. A Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló törvény és más törvények szolgálati viszonnyal kapcsolatos módosításáról szóló törvényjavaslatról is szavaznak, mely kitér az önkéntes tartalékos rendszer szabályaira, ezek között tartalmazza a műveleti tartalékosok szerződéskötésével kapcsolatos kérdéseket is, és francia példára bevezeti a címzetes tartalékos kategóriát. A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló törvény közszolgálati életpályák összehangolásával összefüggő, valamint egyes munkaügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvény kiszámítható és vonzó életpályát kínálhat a hivatásos állomány tagjainak.

Zárószavazásra kerül több más javaslat is pénteken, melyek módosító indítványairól szintén hétfőn döntenek. Az egyes rendvédelmi tárgyú törvények, valamint az azzal összefüggő további törvénymódosítások elfogadása esetén például lehetővé tennék a képviselők, hogy a Terrorelhárítási Központ (TEK) a magyar állampolgárok életét vagy testi épségét Magyarország területén kívül fenyegető veszély esetén is segíthesse az evakuálást és a hazajutást. A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló javaslat célja, hogy a bűncselekmények és a szabálysértések száma csökkenjen, és aki vét a szabályok ellen, az ne tudja elkerülni a következményeket.

Szavaznak a befektetési alapkezelőkről és a kollektív befektetési formákról szóló törvényjavaslatról is, mely újraszabályozza a befektetési alapkezelőket és a kollektív befektetési formákat. Az államháztartásról szóló törvényjavaslat elfogadásával az elkülönített állami pénzalapok, valamint a társadalombiztosítás alapjai a költségvetés központi alrendszerébe olvadhatnak, viszont másik alrendszerként megmaradhat az önkormányzati. A területfejlesztéssel és a területrendezéssel összefüggő egyes törvények módosításáról szóló javaslat elfogadása megteremti a jogszabályi alapot a jelenleg széttagoltan működő területi területfejlesztés szervezetrendszerének racionalizálásához.

A csődeljárásról és felszámolási eljárásról szóló törvény, a gazdasági társaságokról szóló törvény, a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló törvény, továbbá az ezekkel összefüggő egyes törvények módosításáról szóló javaslat elfogadása esetén egyszerűsödnek a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló szabályok, ezáltal csökkenek a hazai vállalkozások terhei, és megtisztul a gazdasági környezet az alvó, működésképtelen cégektől.  Az egyes törvények Alaptörvénnyel összefüggő módosításáról szóló törvényjavaslat, melyben a Kormány az új alaptörvényhez igazítja az abba ütköző, már meglévő jogszabályokat. A nemzeti mobil fizetési rendszerről szóló javaslatról is dönthetnek, melynek célja, hogy egységes állami platformot hozzon létre egyes közlekedési közszolgáltatások mobil fizetési rendszeren keresztül történő értékesítésére vonatkozóan.

A víziközmű-szolgáltatásról szóló javaslat elfogadása egyidejűleg biztosíthatja a vízközmű átszervezését, egységes hatósági felügyeletét, és az uniós követelmények teljesülését, valamint a nemzeti vagyon köréből kikerült értékek visszaszerzését. Az igazságszolgáltatást érintő egyes törvények módosításáról szóló javaslat támogatásával módosul a választott bíráskodásról és a polgári perrendtartásról szóló törvény. Az emberiesség elleni bűncselekmények elévülhetetlenségéről szóló indítvány elfogadásával a képviselők felelősségre vonnák az 1956-os forradalmat követő megtorlások politikai megrendelőit, rögzítenék a büntetési tételek mértéket az elkövetéskor hatályos jog alapján.

Emellett napirenden lesz a Lázár János és hét frakciótársa által csütörtökön benyújtott Házszabályt módosító határozati javaslat is, melyben a parlamenti képviselők kétharmadával kezdeményezhető kivételes sürgős eljárás házszabályba foglalását javasolják a gyorsított ütemű törvényalkotás egyszerűbbé és átláthatóbbá tételére hivatkozva. A javaslat részletes vitája kedden lesz és pénteken szavazhatnak róla.

Nem lesz a héten zárószavazás Magyarország Alaptörvényének Átmeneti Rendelkezéseiről szóló javaslatról sem, de a beérkezett módosító indítványokról hétfőn döntenek.

(kormany.hu)