Az Országgyűlés már a héten dönthet a távközlési adóról és a médiatörvény módosításáról, amennyiben a képviselők felveszik a napirendre az erről szóló előterjesztéseket és péntekre új ülésnapot hívnak össze. Szerdán az új Büntető törvénykönyvről kezdődhet általános vita.
A hétfői ülésnap Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter eskütételével kezdődik, majd döntenek a távközlési adóról és a médiaszolgáltatásokról és sajtótermékekről szóló törvények napirendre vételéről. A képviselők hozzájárulása esetén még hétfőn megtarthatják a két javaslat általános vitáját, kedden pedig a részletes vitákra kerülhet sor. A pénteki ülésnap összehívása esetén a két javaslathoz benyújtott módosító indítványokról szavaz a Ház, ezek hiányában zárószavazásra is sor kerülhet.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter javaslatára a távközlési adót július 1-jétől vezetnék be, ténylegesen augusztustól szedik be. A magánszemély előfizető hívószámáról indított az első 10 perc havonta adómentes lenne, minden további perc 2 forinttal adózna, hasonlóan az SMS-ekhez és MMS-ekhez. Mentes továbbá az adó alól: a segélyhívás, adománygyűjtő szám hívása, üzenetküldés adománygyűjtő számra, a teszthívás. A kormány javaslata szerint az adó a magánszemélyek esetében havonta legfeljebb 700 forint, a cégeknek pedig maximum 2.500 forint lenne. A távközlési cégekre kivetett adótól az idén 30 milliárd forintos, jövőre pedig 52 milliárd forintos bevételt vár a kormány.
Az Országgyűlés hétfőn elfogadhatja az egyenruhás bűnözés folyamatát, hátterét és a gyöngyöspatai eseményeket feltáró eseti bizottság jelentését, emellett módosíthatja a fogyasztóvédelemről szóló törvényt is. A képviselők még hétfőn elfogadhatják és a nemzeti vagyonról szóló sarkalatos törvény módosítását is, mellyel közvetlen állami tulajdonba kerülne az Eximbank és a Mehib, a tulajdonosi jogokat pedig a nemzetgazdasági miniszter gyakorolná.
Hétfőn döntenek a fordított adózás mezőgazdasági szektorra történő kiterjesztésével kapcsolatban egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslatról is, mellyel a kormány bevezetné a mezőgazdaság egyes területein a fordított adózást, így az áru áfáját nem az eladó, hanem a vevő fizetné meg, ezzel elkerülve az áfacsalásokat.
Még hétfőn döntenek egyebek mellett a járások kialakításáról szóló javaslathoz és a gyermekbarát igazságszolgáltatás megvalósulását segítő törvényeket módosító javaslathoz beérkezett módosító indítványokról.
Kedden általános vita kezdődik az egészségügyi tárgyú törvények módosításáról, mely az ágazat számos pontján hajtana végre változtatásokat, így megvalósulhat például a dolgozók visszamenőleges, illetve beépülő béremelése, továbbá egyszerűsödhet több szociális ellátás, köztük a táppénz elbírálása. Kedden emellett tíz javaslat tárgyalása folytatódik részletes vitával, egyebek mellett az Alaptörvény módosításáról, a jegybanktörvény módosításáról, valamint a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló törvény módosításáról szóló törvényjavaslatról is vitáznak.
Szerdán megkezdődik az új Büntető Törvénykönyvről (Btk.) szóló javaslat általános vitája. Az új Btk. 2013-ban lépne hatályba és egyebek mellett rendelkezne a büntethetőséget kizáró jogos védelemről, aminek értelmében a megtámadott személynek védekezése során nem kell az arányosságra figyelemmel lennie, akár az élet kioltásáig is elmehet.
Szerdán kezdi tárgyalni a Ház a fővárosi önkormányzat és a kerületi önkormányzatok közötti forrásmegosztásról szóló törvény módosításáról szóló törvényjavaslatot, illetve a termékek piacfelügyeletéről szóló javaslatot is. Utóbbival a kormány azt kezdeményezi, hogy továbbra is elsősorban a gyártó legyen köteles gondoskodni a termék biztonságáról, ugyanakkor az importőr, illetve a forgalmazó se hozhasson forgalomba a használójára veszélyt jelentő árut.
(Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Sajtóirodája)