2013. ápr. 16.
2013. április 16., kedd 15:00 Nagy Lajos Gimnázium és Kollégium7621 Pécs, Széchenyi tér 11.
EMLÉKMŰSOR A CISZTERCI REND NAGY LAJOS GIMNÁZIUM ÉS KOLLÉGIUM DÍSZTERMÉBEN
Időpont: 2013. április 16. 15.00
Helyszín: Pécs, Széchenyi tér 11.
Az emlékműsorra érkezőket a Széchenyi István Iskola diákjainak „Holokauszt a művészetben” c. prezentációja és a „Zsidók Magyarországon a XX. században”, a Centropa Hungary kisfilmje fogadja. A gimnázium dísztermében kiállított Emlékfal a holokauszt pécsi és Pécs környéki áldozatainak állít emléket. Az Emlékfal Valkó László, Munkácsy-díjas festőművész – a Pécsi Testnevelési Általános és Középiskola diákjainak gyűjtése nyomán készült – alkotása.
A megemlékezés a Himnusz közös eléneklésével kezdődik, majd Gál Károly atya celebrálásában keresztény ima hangzik el az áldozatok emlékéért. Az eseményen Szenczy Sándor baptista lelkipásztor, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke mondja el a Szeretet imáját.
A megemlékezés központi eseménye a pécsi diákság közös színpadi műsora. Az előadás alatt elhangzik Chopin: Fantaisie-Impromptu c. műve, Székely Magda: Hogy tűz ne hulljon c. verse, Weöres Sándor: XX. századi freskó c. verse, a Kell ott fenn egy ország c. dal és Kodály Zoltán: Zöld erdőben c. éneke.
A színpadi műsorban együttműködnek az Apáczai Csere János Nevelési Központ; a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnázium; a Janus Pannonius Gimnázium; a Kodály Zoltán Gimnázium; a Megyervárosi Iskola; a Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakközépiskola; a Pécsi Református Kollégium Gimnáziuma; a PTE Babits Mihály Gyakorló Gimnázium és Szakközépiskola; a Szent Mór Iskolaközpont; a Széchenyi István Általános Iskola, Gimnázium, Szakközépiskola és Sportiskola; valamint az Angster József Szakképző Iskola diákjai. A műsort összeállította: Baracs Nóra, a pécsi Széchenyi István Iskola pedagógusa.
A megemlékezésen Schönberger András pécsi főrabbi imádkozik az elhunytak emlékéért.
Az eseményen beszédet mond Páva Zsolt, Pécs Megyei Jogú Város Polgármestere.
Az eseményen a diákok köszöntik a meghívott holokauszt-túlélőket, mialatt túlélőkkel készült filminterjú-részleteket mutatnak be a megemlékezés résztvevőinek.
Az emlékműsort Dobosi László, a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnázium és Kollégium igazgatójának szavai zárják, majd a Széchenyi térről emlékséta indul az emlékezetkultúra helyszíneire.
Az emlékműsor narrátorai Gyurász Rebekka, a Széchenyi István Iskola 10.e osztályos tanulója és Krőhnung-Székely Károly Máté, a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnázium 10.c osztályos diákja.
Nagyszámú érdeklődő esetén, amennyiben a Díszterem férőhelyei megtelnek, a résztvevők a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnázium udvarára kihangosítva hallgathatják az emlékműsort.
EMLÉKSÉTA, KOSZORÚZÁS ÉS KIÁLLÍTÁS-MEGNYITÓ
Időpont: 2013. április 16. 16.00 – 18.00
Az eseményt követően diákok vezetésével emlékséta indul az emlékezetkultúra helyszíneire. Az emlékhelyeken koszorút helyeznek el az elhunytak emlékére a pécsi diákság nevében.
A séta első helyszínén, a Gyermekek emlékművénél Magyarország Kormánya, Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Holokauszt Emlékközpont és a pécsi diákság nevében koszorúznak.
Az emléksétához bárki csatlakozhat.
Az emlékséta útvonalai:
„Zsolnay-csoport”: Gyermekek Emlékműve, Lánc utcai Botlatókő, Holokauszt Roma Áldozatainak Emlékműve.
Útvonal: Széchenyi tér – Munkácsy M. u. – Fürdő u. – Tímár u. – Goldmark Károly u. – Munkácsy M. u. – Kisfaludy S. u. – Perczel M. út – Kazinczy u. – Király u. – Lánc u. – Farkas István u. – Alsóbalokány u. – Halász u. – Zsolnay Negyed.
„Vasút-csoport”: pécsi gettó, vasútállomás.
Útvonal: Széchenyi tér – Jókai utca – Kálvin utca – Mártírok útja - Vasútállomás.
„Alkony-csoport”: Zsidó temető.