„Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégiák monitoring rendszere a V4-es tagországokban” címmel rendezett szerdán egész napos konferenciát az EMMI Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkársága, ahol Csehország, Lengyelország, és Szlovákia szakpolitikai képviselői mellett a civil szervezetek is képviseltették magukat.
A szakmai konferenciát az Emberi Erőforrások Minisztériumának társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára, Kovács Zoltán nyitotta meg. Az államtitkár beszédében hangsúlyozta, hogy a felzárkózás kérdése nemzetstratégiai fontosságú, amely bő másfél évtized után 2011-ben az Európai Unióban is prioritássá emelkedett. A soros magyar elnökség alatt elfogadott uniós keretstratégia mellett a tagországok nemzeti stratégiái lehetőséget adnak a valódi megoldásokra, ám csak akkor, ha a minimális vállalások teljesítését meghaladva az egyes országok vezetői előretekintenek, és rugalmasan alkalmazkodnak a változó környezethez és kihívásokhoz.
A magyar kormány célkitűzései között is szerepel a Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia kétévenkénti frissítése, amely folyamat jelenleg a szakmai egyeztetések végén tart. Tekintettel arra, hogy az integrációs hiányosságok sok évtizedes – akár évszázados – múltra tekintenek vissza, a megoldást a szisztematikus és komplex megoldások adják, amelyek azonban kizárólag megfelelő monitoring rendszerrel eredményezhetnek rövid távon is érzékelhető haladást. Ez ugyanis a források hasznosításának legfontosabb mérőeszköze – mondta Kovács Zoltán.
Az államtitkár emlékeztette a résztvevőket, hogy az Európai Unió 2013-as júniusi országspecifikus jelentésében a magyar monitoring rendszert példaként említette, a 2014–2020-as pénzügyi ciklusban pedig kiemelt prioritásként szerepel a társadalmi befogadás. Ezért is elengedhetetlen, hogy a Visegrádi Csoport társadalmilag hasonló berendezkedésű országai rendszeres tapasztalatcserét folytassanak. 2013. július 1-jétől egy évig Magyarország látja el a Visegrádi Csoport elnökségi feladatait.
A magyar elnökség célja ennek megfelelően nem más, mint kezdeményezően fellépni a V4 számára fontos ügyekben, és a V4-re jellemző gyakorlatias és rugalmas témakezeléssel hozzájárulni régiónk belső gyarapodásához, a négy ország lakosai közötti kapcsolatok sokoldalú fejlesztéséhez. A Magyar Kormány által megfogalmazott prioritások között kiemelt helyen szerepel a társadalmi befogadás ügye, ezen belül a roma integráció kérdésköre.
(Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)