A hátrányos helyzetű gyermekeket segítő intézkedésekről folytatott többoldalú egyeztetést a „Legyen jobb a gyermekeknek!” Nemzeti Stratégia Értékelő Bizottság 2013. október 29-én az Emberi Erőforrások Minisztériumának Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárságán. Az értékelő bizottság tagjai egyeztettek a statisztikai adatgyűjtések során felmerült kérdésekről, a szociális gyermekétkeztetésről, és tereptapasztalatokat osztottak meg egymással.
A keddi ülést – amelyen az egyes napirendi pontokat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), a Máltai Szeretetszolgálat, a Magyar Tudományos Akadémia, és az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala terjesztette elő – Kovács Zoltán, az EMMI társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára nyitotta meg.
A plénum elsőként a KSH Népszámlálási-, illetve Életmód,- foglalkoztatás- és oktatásstatisztikai főosztályának beszámolóját hallgatta meg a legutóbbi népszámlálás és munkaerő-felmérés kapcsán. Előadásukban a 2011-es adatfelvétel cigányságot érintő eredményeit ismertették, és foglalkoztak az etnikai hovatartozás kérdezésének a statisztikai adatgyűjtések során alkalmazott módszereivel is.
Második napirendi pontként a bizottság alelnöke, a Máltai Szeretetszolgálatot képviselő Vecsei Miklós osztotta meg a Gyerekesély programok helyszíni tapasztalatait, amelyeket az utóbbi két év folyamán 8 kistérség mintegy 250 településén gyűjtöttek össze. Kovács Zoltán kifejtette: a Gyerekesély programok zászlóshajót jelentenek a felzárkózás-politikában, a módszertani egységet pedig a minél hosszabb intervallumú projektek szolgálják.
A harmadik téma a gyerekesély program keretében készített felmérés eredménye volt a szociális nyári gyermekétkeztetéssel kapcsolatos problémákról, a kapacitás kihasználatlanságáról. Az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpontjának 18 kistérségben összegyűjtött tapasztalatai szerint a jogosultak egyharmadának a támogatás igénylésétől való távolmaradása a feltételek módosításával orvosolható.
A találkozó utolsó elemeként az Alapvető Jogok Biztosa Hivatalának munkatársa ismertetett két felmérést a gyermekszegénységet, illetve a koragyermekkori egészség-egyenlőtlenséget illetően. Az ombudsman a jelentések megállapításai kapcsán intézkedést kért az emberi erőforrások miniszterétől, a belügyminisztertől és az érintett megyei kormányhivataloktól is.
Az Értékelő Bizottság következő ülése november végén kerül megtartásra.
(Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)