„A foglalkoztatás, a munka, a munkahely a szegénységben és kirekesztettségben élő emberek életében – realitás-e?” Ez lesz a témája a Szegénységben élők 10. Európai Találkozójának május 13-14-én, amelyre Brüsszelbe utazik Balog Zoltán, a KIM államtitkára.

Ebben a témában fognak a 27 tagállamból érkező, a szegénységben élőket képviselők közös üzeneteket megfogalmazni az európai döntéshozók számára. Az üzenetek becsatornázódnak a szegénység elleni uniós együttműködés további alakításába. Hivatalosan az októberben megrendezésre kerülő, Szegénység elleni konvent munkájához készül inputként. Magyarország, mint az EU elnöke, házigazdája a konferenciának.

Balog Zoltán államtitkár úr nyitja meg és zárja a konferenciát, továbbá a péntek esti díszvacsorán is betölti a házigazda szerepét. A Szegénységben élők találkozóját 2001 óta minden évben, májusban/júniusban rendezik meg, az ún. szegénység és társadalmi kirekesztés elleni nyitott koordinációs együttműködés (open method of coordination, OMC) keretében, Brüsszelben, a soros elnökséget adó ország, az Európai Szegénységellenes Hálózat (EAPN ) nevű civil ernyő-szervezet és az Európai Bizottság szervezésében.

A gyakorlatban az Európai Szegénység Ellenes Hálózat (EAPN) készíti elő és bonyolítja le a találkozót. A rendezvény kb. 300 résztvevője elsődlegesen az EAPN tagállami civil szervezetén keresztül elért és felkészített szegénységben élő emberek (Az EU alapelve, az érintettek bevonása alapján, ők adják a résztvevők kb. felét), valamint tagállami és bizottsági szakemberek, a szegénységgel foglalkozó civil szervezetek képviselői, politikusok.

A résztvevő szegénységben élő emberek lehetőséget kapnak, hogy beszámolhassanak legfőbb problémáikról, valamint megfogalmazhassák javaslataikat a döntéshozók számára az EU, illetve a tagállamok szegénység és társadalmi kirekesztés elleni politikáiról. Az itt megfogalmazott ajánlások becsatornázódnak a minden év októberében megrendezésre kerülő Szegénység Elleni Kerekasztal konferenciára. A szegénységben élőket minden tagállamból 4-5 fős delegációk képviselik, akiket a Szegénység ellenes Hálózat tagállami tagszervezetei készítenek fel több hónapon keresztül a részvételre, a döntéshozókkal való együttműködésre. A delegációk az Európai Találkozón évről-évre változó témák mentén, párhuzamos szekciók keretében vitatják meg a szegénységben élők társadalmi integrációjának kérdéseit, a tagállami és uniós előrelépési lehetőségeket.

(kormany.hu)