Az idén februárban az Új Széchenyi Terv keretében meghirdetett, mintegy 4,7 milliárd forintos komplex telep-program iránti nagyszámú önkormányzati érdeklődés miatt projektindító szakmai információs napot szervezett 2012. szeptember 28-án az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) társadalmi felzárkózásért felelős államtitkársága és az ESZA Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. Közlemény.

Langerné Victor Katalin, az EMMI társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkára megnyitóbeszédében kifejtette: óriási érdeklődés övezi a projektet pedig a program tervezésekor és kiírásakor sokan vészjóslóan nyilatkoztak annak lehetséges bukásáról.

A helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy míg korábban a program elindításának gátja volt egy értelmetlen jogszabály, ami megalapozatlan szempontok alapján korlátozta a pályázók körét, és érdektelenség kísérte, addig az új konstrukció esetében vélhetően még a megnövelt források sem lesznek elegendőek, mert olyan sok jelentkező van. Langerné Victor Katalin arra is felhívta a figyelmet, hogy a megpályázható forrás 150 millió forintra emelkedett, ami az előző kormány programjában igényelhető 60 millióhoz képest óriási előrelépés. A forráskeret megemelése mellett az Új Széchenyi Terv keretében a komplex telep-programhoz kapcsolódóan indul majd egy, a lakhatási elemek megvalósítását segítő 1,5 milliárd forintos uniós pályázati konstrukció is.

A komplex telep-programmal kapcsolatos szakmai fórum információt nyújtott a pályázati kiírás céljáról, szakmai hátteréről. Az első kör szakmai tartalmainak tapasztalatait is megvitatták a résztvevők, annak érdekében, hogy a második körben pályázók még sikeresebb pályázatokat tudjanak benyújtani. A minisztérium lehetőséget kíván biztosítani azoknak is, akik az első körben nem szerepeltek sikeresen. Ennek keretében a pályázni kívánó szervezetek megismerhették a kötelezően bevonandó konzorciumi és együttműködő partnereket. Az információs nap lehetőséget teremtett számukra, hogy helyesen tudják értelmezni a pályázati útmutatóban és a kapcsolódó mellékletekben megfogalmazott szakmai, pénzügyi, és adminisztratív feltételek is.

A szakmai program résztvevői további hasznos információkat kaptak a pályázati felhívásban előírt tevékenységek tervezéséhez; az Országos Roma Önkormányzat, mint kötelezően bevonandó együttműködő partner szerepének és feladatainak bemutatása mellett az EMMI Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkársága háttérintézményének, a Türr István Képző és Kutató Intézetnek, mint kötelezően bevonandó konzorciumi partnernek a programban betöltött szerepét és feladatait is megismerhették. Az eseményen a Megyei kormányhivatalok munkaügyi központjainak bevonásának témáját is nagy érdeklődés kísérte.

(Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)