Az ENSZ közgyűlésének Egyetemes Időszakos Felülvizsgálata (ENSZ UPR) során májusban megfogalmazott ajánlásairól végleges nyilatkozatot tett Magyarország szeptember 23-án Genfben. Ennek eredményével kapcsolatban Balog Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára kiemelte: a 148 ajánlásból 122-t fogadtunk el, melyek magyar jogrendbe való beépítését a civil szervezetekkel való konzultáció után kezdjük el.

Balog Zoltán emlékeztetett: az ENSZ UPR során minden tagállam négyévente egyszer beszámol, milyen intézkedéseket tett az emberi jogok helyzetének javítása érdekében, és miként teljesítette emberi jogi kötelezettségeit. Magyarország felülvizsgálatára 2011. május 11-én került sor. Az első körben nem véleményezett 29 ajánlással kapcsolatosan 2011. szeptember 23-án, Genfben kellett végleges álláspontunkról nyilatkoznunk – tájékoztatott.

A meghallgatáson hazánk általános elismerést kapott emberi jogi helyzete miatt – emlete ki az államtitkár. Moldova és Marokkó mellett az Amerikai Egyesült Államok is elismeréssel nyilatkozott, az amerikai emberi jogi nagykövet külön kiemelte a roma-ügyben tett lépéseinket – fűzte hozzá. Balog Zoltán elmondta, hogy a civil szervezetek részéről két kritika merült fel: az egyik a homo-, bi-, és transzszexuális kisebbséggel való kormányzati párbeszédet hiányolta, a másik pedig a gyöngyöspatai helyzet kezelésével kapcsolatban fogalmazott meg problémákat. Utóbbit – az Amnesty International részéről felmerült kritikát – elutsítottuk, mivel hibás és hiányos információk alapján ítéltek, tárgyi tévedések is szerepeltek felvetésülben. A szervezettel felvesszük a kapcsolatot és rendelkezésre bocsájtjuk a hiányzó információt – hangsúlyozta az államtitkár.

Balog Zoltán (fotó: Pelsőczy Csaba)

Most kezdődik az elfogadott ajánlások magyar jogrendbe való átültetésének első szakasza, mely során egy új mechanizmust hozunk létre a civil szervezetekkel való konzultáció és kapcsolattartás elmélyítésére – hívta fel a figyelmet Balog Zoltán.

Újságírói kérdésre válaszolva az államtitkár elmondta: a 26 ajánlás elutasítása nem azt jelenti, hogy azokkal nem értünk egyet, hanem úgy véljük, hogy azok Magyarországon már megvalósultak. Ilyen például a hallálbüntetés tilalmának alkotmányban való rögzítésének kérdése. Bár az Alaptörvényben ez valóban nem szerepel, más törvényeink már eleve kizárják ennek a büntetési nemnek az alkalmazását, így nem tartjuk indokoltnak az alkotmánymódosítást – fogalmazott.

Háttér:

Az Emberi Jogi Tanács Egyetemes Időszakos Felülvizsgálata (Universal Periodic Review, röviden UPR) 2008-ban jött létre, hogy évente 48 országban (négyévente az összes ENSZ tagállamban) felmérje az emberi jogi helyzetet. Az un. UPR-jelentés nem a jelenlegi kormányzati munkát értékeli, hanem átfogóan vizsgálja a magyarországi emberi jogi kérdéseket, és az ezzel összefüggő koncepciókat és intézkedéseket.

(kormany.hu)