Az Európai Unió által nagyra értékelt Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia esélyteremtő oktatást, emberséges és ösztönző szociális rendszert, hatékony szakképzést, tisztességes munkával biztosít több esélyt és reményt a rászorulóknak. Közlemény.
Amennyiben az MSZP Roma tagozata valóban nem csupán politikai indíttatásból fordul a legrászorultabbak felé, akkor ne fáradjon már meglévő programok kidolgozásával, hanem támogassa az EMMI Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárságának programjait, melyek hosszú távon nyújthatnak megoldást a mélyszegénységben élők gondjaira.
A számtalan beavatkozás egyik kiemelt célja a gyermekszegénység csökkentése és a szegénység újratermelődésének megakadályozása. Ennek érdekében 15 térségben indult „Integrált térségi program a gyermekek és családjaik felzárkózási esélyeinek növelésére. A 33 kiemelten halmozottan hátrányos helyzetű kistérség több mint kétharmadában a gyermekek 10-15%-a (közel 20 ezer gyermek) kap valamilyen személyes szolgáltatást e programok keretében.
Az Útravaló Ösztöndíjprogram teljesítmény elvű rendszerré való alakításával elértük azt, hogy az ösztöndíjat ne segélynek tekintsék, hanem valóban eredményesebb tanulásra ösztönözzön. Közel 2 milliárd Ft-ot fordítottunk erre 2012-ben. Több mint 17 ezer diákot vontunk be a programba. A Keresztény Roma Szakkollégiumok létrehozásával közel 100 roma hallgató esélyét növeltük a felsőoktatási tanulmányaik elvégzéséhez.
Várhatóan több ezer hátrányos helyzetű fiatal előtt nyit kaput a felsőoktatásba az a pályázat, amelynek keretében négymilliárd forint áll rendelkezésre ennek segítésére. A program a hátrányos helyzetű és halmozottan hátrányos helyzetű, középfokú közoktatási intézményben tanuló fiatalok közoktatásban való benntartását, iskolai sikerességének elősegítését, és a felsőoktatási képzésbe való bejutásának támogatását tűzi ki célul.
A foglalkoztatási programok közül kiemelnénk a Szociális Földprogramot, amely azon túl, hogy foglalkoztatást ad és ez által jövedelmet nyújt a résztvevőknek olyan ismeretek elsajátítására is lehetőséget biztosít, mely az önfenntartásukat is segít. A program 101 településen 2 657 családnak jelenthet megélhetést, 1401 főnek pedig foglalkoztatást is biztosít.
Ezen túlmenően 2013 februárjában az Emberi Erőforrások Minisztériuma Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkársága és a Nemzeti Föld Alap együttműködése révén az eddig ki nem használt lehetőségeket megtalálva, 33 település kap olyan területet, melyről tűzifa termelhető ki.
Arra bíztatjuk a magyarországi cigányságot, hogy ne az indulatok keltőire hallgassanak, hanem éljenek a lehetőségekkel és vegyenek részt a felkínált programokban.
(Emberi Erőforrások Minisztériuma, Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)