Magyarország élen jár a Roma Integráció Évtizede Program(RIÉP) megvalósításában, hiszen a tervek végrehajtása már nagyon sok szakterületen megkezdődött - jelentette ki kedden az MTI-nek nyilatkozva Langerné Victor Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériuma társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkára, aki részt vett a RIÉP irányító tanácsának kétnapos szkopjei konferenciáján.
A RIÉP stratégiájának megvalósításában Magyarországnak komoly eredményei vannak az oktatás, a foglalkoztatás, a kultúra és - ami az egyik legfontosabb - a lakhatás területén - mondta a helyettes államtitkár telefonon Szkopjéből.
"A lakhatás területén Magyarországnak különleges programja van, amely - úgy látom - a többi tagállamnál nem létezik, vagyis, hogy nem a szegregátumok ledózerolásáról, megszüntetéséről szól, hanem éppen ellenkezőleg, az ott lakók komplex programokba való bevonásáról, amelyekben szerepel az oktatás, a képzés, az egészségügyi szolgáltatás és a munkaerőpiacra való kilépésre történő felkészítés" - tette hozzá az államtitkár-helyettes, aki szerint "a részvevők nagy érdeklődést tanúsítottak az iránt, hogy Magyarország hogyan tudta összehangolni a 2005 óta működő RIÉP stratégiáját a nemzeti felzárkóztatási stratégiájával".
Robert Kushen, a Roma Integráció Évtizede Alapítvány titkárságának vezetője az MTI-nek szintén telefonon nyilatkozva azt mondta: ennek az értekezletnek az volt a legérdekesebb témája, hogy miképpen lehet összeegyeztetni a nagyobb tapasztalattal rendelkező, régebbi romaintegrációs programot és a 2005-2015-re szóló újat, amely az Európai Unió kormányainak, valamint néhány csatlakozásra váró ország kormányának a kezdeményezése volt. Ez volt az első olyan konferencia, amelyen már látszott, hogy az egyes kormányoknak sikerült adatokat gyűjteniük a cigányság helyzetéről - jelentette ki Kushen. "Úgy gondolom, hogy a programban részt vevő minden ország szorgalmasan dolgozik annak megvalósításán, noha sehol nincsenek még nagy eredmények. Magyarország nagyon jó stratégiát dolgozott ki, de a feladat most már a végrehajtás. Minden országnak el kell érnie a programba foglalt konkrét célokat, például el kell érnie, amit az EU is ajánl, hogy a romagyerekek 90 százaléka végezze el az iskolát" - mondta a titkárságvezető.
(MTI)