Hatalmas lehetőség a szakkollégiumi hálózat működése a roma fiatalok élethivatásának megtalálásában és identitásuk megőrzésében – jelentette ki Kovács Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára Hajdúböszörményben, annak a programnak a megnyitóján, amely a hátrányos helyzetű hallgatóknak nyújt segítséget egyetemi tanulmányaik sikeres elvégzéséhez. Közlemény.

A korábbi évek előkészítő munkájának eredményeképpen a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Felnőttképzési Karán húsz diák részvételével 2013 február elsejétől sikeres pályázati projekt keretében megkezdte működését a Lippai Balázs Roma Szakkollégium.

A mostani projekt újdonsága, hogy harminc hónapon keresztül a kar oktatói mellett neves szakértők és előadók komplex nyelvi- és egyéb más kompetenciafejlesztési, identitás-erősítő és kommunikációs képességeket segítő programot biztosítanak a szakkollégiumi hallgatóknak.

A Roma Szakkollégiumi program feladata, hogy olyan, cigány identitásukat vállaló fiatalokat neveljenek, akik példaképei lesznek társaiknak. Az intézmény hozzájárul a közéleti feladatvállalás iránt elkötelezett, aktív társadalmi párbeszédet folytató roma értelmiségiek formálódásához, akik a szakmai kiválóságot ötvözik a társadalmi és szociális kérdések iránti érzékenységgel.

A kormányzat által teremtett egymásba kapcsolódó, több szinten összeérő programokból szőtt oktatási esélyegyenlőségi hálónak - amely egészen a kisgyerek kortól a diplomához jutásig segíti a hátrányos helyzetű gyerekek és fiatalok felzárkózását - az egyik része a Roma Szakkollégiumi program.

 A Roma Szakkollégiumoknak a magyarországi cigányság felzárkózása, a jövőt építő cigány értelmiség képzése a célja, amelyre hazai forrásból 120 millió forint állt rendelkezésre. 2012-ben uniós forrásból 1,15 milliárd forintra lehetett pályázni. Az öt már működő Keresztény Roma Szakkollégium mellé a Pécsi Tudományegyetem és a Debreceni Egyetem csatlakozott.

(Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)