A tettek ideje jött el: a kontinens összefogásával talán sikerülhet megoldást találni az európai cigányság problémáira – fogalmazott az 5. Európai Roma Platform Budapesten megrendezett eseményén Orbán Viktor, utalva a magyar elnökség kezdeményezésére elfogadott, az Európai Roma Keretstratégiáról szóló javaslatra.

A miniszterelnök Balog Zoltán társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár beszéde után tartott felszólalásában kifejtette: sok olyan konferencián vett már részt, ahol a cigányság felzárkóztatásáról, esélyeinek javításáról gondolkodtak közösen, de a sok odaadó munka ellenére, ezek mégsem hoztak nagyobb áttörést. Sokszor az volt az érzésem – mondta Orbán Viktor –, hogy csak körbe-körbe járunk, nem találjuk azt az irányt, amely mentén el tudnánk indulni előre. Azért vagyunk most itt, hogy kitörjünk ebből a körből és le tudjuk dobni a minket megbénító béklyókat.

Orbán Viktor rámutatott, hogy a jelenlegi magyar kormány, Európa egyik legstabilabb kormányzata, amely a kétharmados támogatottsággal, történelmi felelősséggel bír, és történelmi léptékű problémák kezelésére vállalkozott. A lehetőség és a felelősség kéz a kézben jár – tette hozzá a miniszterelnök.

Fotó: Horváth Ernő

A kormányfő kiemelte, hogy a jövő héten lehetőség adódik arra, hogy a magyar kormány nevében megállapodást írjon alá Farkas Flóriánnal, aki a cigány önkormányzatot képviseli. Mint fogalmazott, ez remélhetőleg olyan átfogó megállapodás, amely kiérdemli a történelmi jelzőt, mivel több, mint százezer embernek fognak ezen keresztül közmunkát szervezni és több tízezer roma fiatalnak piacképes szakképesítést nyújtani, de szerepel benne a kulturális önkormányzat elismerése és támogatása is. Orbán Viktor hozzátette, hogy reményei szerint később már csak egyetlen dolguk lesz vele: az utolsó betűig betartani.

A cigányság felzárkóztatásának problémája nem egy, és nem is néhány tagország problémája, hanem minden tekintetben közös problémává vált – emelte ki a miniszterelnök, hozzátéve: a Kelet-Európában élő romák vagy cigányok jellemzően nem vándorló életmódot folytatnak, hanem letelepedtek és legnagyobb problémájuk a generációkon átívelő szegénység, a mélyszegénység.

Orbán Viktor rámutatott, hogy etnikai és egyben szociális kihívás ez, amely közös európai szintre emelkedett, s amelyet mindenkiben tudatosítani kell. A közös megértés jó úton halad, s erről Járóka Lívia készítette el az Európai Parlamentben elsöprő többséggel elfogadott jelentést – mondta a miniszterelnök.

Most azonban a tettek ideje jött el – fogalmazott Orbán Viktor –, rámutatva: míg egy-egy tagország kevésnek bizonyult, addig a kontinens ereje már sokkal tovább jutott. Hangsúlyozta a kormányfő, hogy a mélyszegénységben élő cigányság munkaereje hiányzik a kontinens gazdaságából. A hiányzó munkaerő, a hiányzó gyermekek részben itt vannak a mai államhatárainkon belül, azonos nyelvet beszélnek velünk, ugyanúgy hívják az Istent, sokkal közelebb állnak az európai fősodorhoz, mint a más kontinensről érkezők – mutatott rá Magyarország miniszterelnöke.

Orbán Viktor javasolta a konferenciának: az európai cigányságra úgy tekintsenek, mint lehetőségre, és ne úgy, mint teherre.

Fotó: Horváth Ernő

Tizenhárom nemzetiségi csoport él ma Magyarországon, ebből a roma legnépesebb, államalkotó tényező és ez érvényesülni fog az új Alaptörvényben is – jelentette ki Balog Zoltán.

Köszöntőjében hangsúlyozta, hogy Magyarország igazi arcát az együttműködés, a közös történelem, a kultúrák összefonódása, a szülőföld szeretete jellemzi. Van olyan azonban – folytatta -, amikor eltorzul ez az „arc”, amikor békétlenség van, amikor felerősödik a gyűlölet hangja. Ez a konferencia éppen azért jött létre, mert ezt nem fogadjuk el, nemet mondunk a szegénységre, a gyűlöletre, a szegénységből fakadó bűnözésre az embercsoportok kiszorulására a jó életből – fűzte hozzá az államtitkár.

Balog Zoltán örömének adott hangot annak kapcsán, hogy Európa új roma stratégiáját egy magyar roma képviselő, Járóka Lívia nyújtotta be az Európai Parlamentnek, amit az 80%-os többséggel el is fogadott.

(kormany.hu)