A kormány megkezdte a társadalmi felzárkózás ügyének hatékony szakpolitikai alapjait megteremtő monitoring rendszer felépítését. Ennek a rendszernek az előkészítése és elindítása olyan mérföldkő, amely nagy adóssága és hiányossága volt az előző kormányoknak. A rendszer feltöltése után jövő májusban elkészülhet az első jelentés, amely konkrét adatokon alapuló hiteles képet ad a Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia végrehajtásának aktuális állapotáról. Erről Langerné Victor Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkára levélben tájékoztatta Szabó Tímea LMP-s országgyűlési képviselőt, akinek a nyilatkozata azt bizonyítja, hogy nem megfelelően tájékozódott a témában. Közlemény.
A helyettes államtitkár levelében emlékeztetett, hogy a kormány 2011 decemberében fogadta el a Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégiát, amely először ad átfogó megoldási javaslatot a szegénységből adódó problémák kezelésére és ezzel a rendszerváltás óta eltelt több mint két évtizedben első alkalommal kap igazi hangsúlyt a felzárkózás eredményességének mérése is.
Langerné Victor Katalin - összefoglalva a területen megkezdődött munkát - hangsúlyozta, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériumának Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkársága vezetésével létrejött a stratégiához kapcsolódó indikátorrendszer, mely nyomon követi a társadalmi környezet, az életkörülmények változásait. Az indikátorrendszer karbantartását, módszertani fejlesztését a „Legyen jobb a gyermekeknek!” Értékelő Bizottság és a Roma Koordinációs Tanács (ROK-T) közös indikátor munkacsoportja végzi.
Szeptemberben elindult a Társadalmi Felzárkózási Stratégia intézkedés-monitoring rendszerének kialakítása, melynek keretében az érintett államtitkárságokkal együttműködve a stratégia intézkedési tervében foglalt programok és intézkedések egységes monitoring rendszere épül ki. E tárcaközi koordinációt célzó munka támogatására, koordinációjára monitoring munkacsoport alakult a Társadalmi Felzárkózási és Cigányügyi Tárcaközi Bizottság (TFCTB) keretében.
Elkezdődött a Stratégia nyomon követését, a társadalmi felzárkózási terület tervezését kiszolgáló társadalmi felzárkózási információs rendszer kiépítése is, és a Világbankkal, illetve a KSH-val együttműködésben elindult a kistérségi szintű szegénység térkép létrehozását célzó munka. Emellett folyamatban van a roma nemzetiségi adatkezelés rendszerének kiépítése az uniós pályázatok és a hazai támogatások esetében is – zárta a levelet a helyettes államtitkár.
(Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)