Összesen mintegy tíz milliárd forintot fordít a kormány esélyegyenlőséget célzó pedagógiai, oktatási programokra és a halmozottan hátrányos helyzetű, kiemelten a roma diákok tanulásának támogatására - jelentette be szerdán Balog Zoltán.
Az új gondolkodás a régi név alatt, de új tartalommal tölti meg a hátrányos helyzetű tanulók és kisgyermekek támogatását - mondta el a KIM Társadalmi Felzárkózásért Felelős államtitkársága és a NEFMI Oktatási Államtitkársága által közösen szervezett sajtótájékoztatón Gloviczki Zoltán helyettes államtitkár. Óriási volumenű projetről van szó, hiszen az IPR Program és az Útravaló-Macika Program tízmilliárd forintnál is nagyobb támogatási rendszert jelent. Ennek legfontosabb vonása - folytatta -, hogy az elmúlt évek titokzatos pénzköltése helyett egy sokkal konkrétabb és kézzelfoghatóbb, pedagógusokat és diákokat ellenőrzötten segítő programot indíthatunk el.
Alapvető változás lesz - ami a felzárkózás esélyét növeli majd - az alapfokú oktatás és a szakmai ellenőrzés állami kézbe kerülése, mellyel megnő az esélye annak, hogy a helyi hátrányokat ki lehet egyenlíteni - tájékoztatott Balog Zoltán társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár. Az állam mindenütt ugyanazt a színvonalú oktatást kívánja nyújtani minden állampolgára gyermekének - hangsúlyozta, hozzátéve: a szociális háttértől függetlenül ugyanazt az esélyt kell biztosítani minden gyermeknek az azonos színvonalon való oktatásra. Szeretnénk térségi szinten olyan plusz szolgáltatásokat és lehetőséget biztosítani, melyek a hátrányos helyzetben lévő intézmények, települések számára biztosítanak lehetőséget a hátrányuk leküzdésére - jelentette ki.
Az államtitkár arról is tájékoztatott, hogy a folytatódó IPR program a nevelési-oktatási intézmények támogatásával ösztönzi a halmozottan hátrányos helyzetű tanulók integrált keretek között megvalósuló iskolai nevelésének-oktatásának megszervezését. A programnak két csomagja létezik, melyek az esélyegyenlőséget szolgáló intézkedéseket (képesség-kibontakoztató, integrációs felkészítés és óvodai fejlesztő) és az integrációs rendszerben részt vevő intézményekben dolgozó pedagógusokat támogatja. Ebben az évben a költségvetésben 7,1 milliárd forint áll rendelkezésre a megvalósításra, melyből 3,4 milliárd forintot szeptemberben kívánunk elkölteni ezekre a programokra - sorolta.
A rendszert a felhasznált támogatások ellenőrzésével próbáljuk a jövőben a korábbiaknál jóval hatékonyabban működtetni - emelte ki. A most kezdődő tanévben várhatóan 71 ezer halmozottan hátrányos helyzetű - köztük roma - tanuló és 23 ezer óvodás korú gyermek tud részt venni a programban, ami közel 13 ezer pedagógus kiegészítő illetményét is jelenti a hátrányos helyzetű tanulókért elvégzett munkáért. Az új rendszerben differenciálni fogunk, ahol a programok sikerességének mérésével fogunk a további támogatások mértékéről dönteni - húzta alá az államtitkár.
Ettől az évtől új ösztöndíjrendszert indítunk el: két program összevonásával született meg az Útravaló - Macika Ösztöndíjprogram - közölte Balog Zoltán Az államtitkár szólt arról is, hogy a két programra együtt 2,5 milliárd forintot költ a költségvetés. Elsősorban azokat a tanulókat fogjuk támogatni, akik halmozottan hátrányos helyzetűek és a korai iskolaelhagyás problémája miatt hetedik-nyolcadik évfolyamosak, valamint érettségi előtt állnak. Három pillére van a programnak: „Út a középiskolába”, „Út az érettségihez”, „Út a szakmához”. A várhatóan hat-tízezer mentor segítségével próbáljuk meg elérni a diákokat, akiknek a jövőben rontaniuk nem lehet, a javítást, illetve az iskola befejezését azonban prémiumrendszerrel ösztönözzük majd mind a diákok, mind a mentorok tekintetében - húzta alá.
Az államtitkár bejelentette, hogy a Roma Szakkollégiumokat 110 millió forintottal támogatja a kormány. A programba a Református Egyház, a Görög-Katolikus Egyház, az Evangélikus Egyház, valamint a Jézus társasága Magyarországi Rendtartomány kapcsolódott be.
A két és fél milliárdos program része még az Iskolaháló program, mellyel pályázati alapon olyan programokat szeretnénk támogatni, melyek különösen sikeresek az integrációban.
(kormany.hu)