Új elemekkel egészül ki a hátrányos helyzetű családok megsegítését és a szegényebb régiók felzárkóztatását elősegítő Szociális Földprogram idei pályázata, amelynek köszönhetően még több család juthat önállóan biztos megélhetéshez. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkársága által koordinált program a munkanélküliség kezelése mellett hozzájárul még a falvak népesség-megtartásához, a feketegazdaság visszaszorításához, a területi hátrányok mérsékléséhez, valamint a helyi társadalmi és gazdasági jólét javításához is.
A hátrányos helyzetű régiókban a legnagyobb nehézséget a munkanélküliség jelenti, a felzárkózás leghatékonyabb eszköze tehát a foglalkoztatás elősegítése. Ezért a kormány a húsz éves múltra visszatekintő Szociális Földprogram pályázat kibővítése mellett döntött. A program lehetővé teszi, hogy az abban részt vevő családok a munkaerő-piac hasznos tagjává váljanak, képesek legyenek az önellátásra, javuljon öngondoskodó és önellátó képességük, hozzájáruljanak – a piacra történő értékesítéssel – a helyi gazdaság élénkítéséhez, valamint a település humánerő-megtartó képességéhez.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a 2012-es pályázatok tervezésekor a korábbi programok tapasztalataira építve még szorosabbra fűzte a cigány nemzetiségi önkormányzatokkal való együttműködést, hatékonyabban összehangolta a Szociális Földprogramot más minisztériumok pályázataival és kibővítette a pályázók körét. A pályázaton települési önkormányzatok, települési önkormányzatok jogi személyiséggel rendelkező társulása, települési roma nemzetiségi önkormányzat, önkormányzati részesedéssel működő, közfeladatot ellátó non-profit gazdasági társaság, önkormányzatok által alapított közhasznú vagy kiemelkedően közhasznú minősítéssel rendelkező egyesületek, alapítványok és ezek szövetségei, egyház, egyházi jogi személy és – bizonyos esetekben – szociális szövetkezetek vehetnek részt.
A pályázatban önálló komponensként jelenik meg a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó szociális földprogram, amelynek célja a nyilvántartott álláskeresők, elsősorban a foglalkoztatást helyettesítő támogatásban résztvevők munkavállalásának elősegítése közfoglalkoztatásban. A feladat végrehajtását vállaló nyertes pályázók növényt termesztenek és állatot tartanak, a termést a közétkeztetést végző konyháknak adják át.
Az eszközbeszerzés- és fejlesztési alprojektben a nyertes pályázók mezőgazdasági termékfeldolgozást és értékesítést szolgáló eszközök beszerzéséhez kérhetik a támogatást.
A kertkultúra és kisállattartási alprojekt célja a résztvevők saját háztartásgazdasága, kertkultúrája művelésében a hasznos tapasztalatok megszerzésének elősegítése. Ebben a projektben a szakképzett agrár vagy mezőgazdasági végzettségű szakember folyamatos szaktanácsadást nyújt.
Számos, a környezeti fenntarthatóságot elősegítő tevékenységet támogat a program, mint például erdészeti és mezőgazdasági fahulladékok, melléktermékek összegyűjtése, feldolgozása; bio- és megújuló energiafelhasználás elősegítése; alternatív fűtési anyagok (pl. biobrikett) és háziipari kézműves és iparművészeti termékek előállítása. De támogatás igényelhető egyebek mellett korszerű és házias ételek készítésére, kiszállítására;szociális bolthálózat működtetésére; bioélelmiszerek előállítására; száraztészta készítésére; gyümölcsfeldolgozásra; gyümölcslé-készítésre és értékesítésre; fűszernövények termelésére és feldolgozására.
A pályázatok támogatására rendelkezésre álló keretösszeg 170,5 millió Ft, a pályázatok beadási határideje 2012. július 30.
A Szociális Földprogram 2012-es pályázatairól (SZOC-FP-12) további információ a http://www.wekerle.gov.hu oldalon található.
(Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)