Az Új Széchenyi Tervben meghirdetett „Biztos kezdet, biztos jövő!” pályázat kapcsán megrendezett kerekasztal-beszélgetésen vett részt Kovács Zoltán, az EMMI társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára Encsen, ahol a helyi szakemberek osztották meg a jó gyakorlatokat. Közlemény.
Encs város polgármestere, Bratu László beszámolt a kistérségben működő Gyerekesély program eddigi eredményeiről, és a magyar Máltai Szeretetszolgálat mellett az oda látogató államtitkárnak is köszönetet mondott, amiért két évtized után végre kiemelt figyelmet kapnak a hátrányos helyzetű fiatalok. Az Encsi kistérségben összesen 36 település polgármestere fogott össze a januárban indult programban. A helyi Gyerekesély projektben 80 tevékenységet vállaltak és valósítanak meg, 7 Közösségi Házat, és 3 Biztos Kezdet Gyerekházat működtetnek, amellyel 63 főt főállásban, 170 főt pedig megbízásos alapon foglalkoztatnak. Az intézményeket összesen 1600 fő látogatja.
Kovács Zoltán szerint ezek a projektek az alapoktól kezdve formálják a cigány lakosság mindennapjait, a kezdeti eredményeket pedig csak jó csapatmunkával lehet folytatni. Az államtitkár elengedhetetlennek tartja a helyi közösségek megerősítését, a kormány rugalmasságot és kereteket biztosít.
A Biztos Kezdet Gyerekházak hozzájárulnak a szülők sikeresebb munkaerő-piaci részvételéhez, hiányzó kompetenciáik megszerzéséhez. Encs polgármestere elmondta, hogy mindent megtesznek a projektek céljainak elérése érdekében, a kormánytól pedig a pályázatok folytonosságának biztosítását kérte. A kezdeményezés szerepet játszik a szülők motivációnak felébresztésében, ismereteik bővítésében, önálló életvitelük megerősítésében. Emellett a Biztos Kezdet Gyerekház mosási, tisztálkodási lehetőséget is biztosít azon családok számára, akik körülményeik miatt erre rászorulnak. A kormány jövőre összesen száz Gyerekházat tervez finanszírozni, ez körülbelül ezer milliárd forintot jelent majd a költségvetésben. A jövő ősztől kötelező három éves kortól történő óvodáztatás kiemelten fontos lesz a cigány lakosság szempontjából, mert ezeken a hátrányos helyzetű területeken már ez is későinek számít, mondta el az államtitkár, amivel a helyi szakemberek is egyetértettek.
(Emberi Erőforrások Minisztériuma, Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)