A Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia összetett és hosszú távú beavatkozásokat határoz meg a halmozottan hátrányos helyzetű területeken, közösségekben élők felzárkóztatására, hátrányainak csökkentésére minden ágazatra, így az oktatás és képzés területére vonatkozóan is. A kormány által megteremtett esélyegyenlőségi hálóban a hátrányos helyzetű gyermekek és fiatalok esélyeit javító, egymásba kapcsolódó programok minden korosztály számára rendelkezésére állnak. Az elmúlt fél évben négy olyan pályázati konstrukció is megjelent, mely területileg az egész országot lefedi, különös figyelemmel a hátrányos helyzetű kistérségekre. Közlemény.
Az oktatási felzárkózási programok szerves része a halmozottan hátrányos helyzetű tanulók egyéni mentorálása, egyéni terven alapuló fejlesztése is, erre épül az Útravaló-Macika Ösztöndíjprogram, melynek célja a hátrányos helyzetű, kiemelten roma tanulók tanulási és továbbtanulási esélyeinek növelése.
A Tanodai programoknak az anyagi szükségben, rossz szociális körülmények között élő tanulók felzárkózásának segítése, a Második esély típusú programoknak a tanköteles koron túli halmozottan hátrányos helyzetű, középiskolai oktatásból kimaradt, lemorzsolódott vagy azt elhagyó fiatalok középiskolai tanulmányokba való visszavezetése, illetve az érettségi és a piacképes szakképzettség megszerzésének elősegítése a célja.
A továbbtanulást erősítő kezdeményezések támogatására kiírt pályázat keretében több ezer hátrányos helyzetű fiatalnak nyílik lehetősége a felsőoktatásba jutnia. A program a középfokú közoktatási intézményben tanuló fiatalok közoktatásban való benntartását, iskolai sikerességének elősegítését, és a felsőoktatási képzésbe való bejutásának támogatását tűzi ki célul a középfokú intézmények fejlesztésén keresztül.
(Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)