A hátrányos helyzetű, köztük a roma gyerekek integrált oktatása volt a téma azon a konferencián, amelyen Kovács Zoltán, az EMMI társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára vett részt. Közlemény.
Az államtitkár Pozsonyban előadást tartott, valamint tárgyalt a szlovák kormány rendkívüli és meghatalmazott romaügyi biztosával, Peter Pollákkal, Szlovákia első roma országgyűlési képviselőjével. Kovács Zoltán találkozott Marian Salonnal, a szlovák belügyminisztérium államtitkárával és Stefan Chudobaval, az oktatási minisztérium államtitkárával is. A magyar kormány törekvéseit nagyra értékelték Pozsonyban, Kovács Zoltán előadását kiemelt érdeklődéssel fogadták.
Magyarország a visegrádi négyek (Magyarország, Szlovákia, Csehország, Lengyelország) soros elnökeként kiemelten foglalkozik a társadalmi felzárkózás kérdéskörével a térségben,ezért is volt kiemelt jelentőségű a találkozó. Mindkét országban jelentős a romák aránya és számos gyakorlati példa létezik felzárkózási és esélyteremtési kérdésekben, ezekről folytattak tapasztalatcserét a kormányok képviselői, különös tekintettel a kora gyermekkori integrációra.
A társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár előadásában beszámolt arról, hogy a magyar kormány egy oktatási hálót szőve a bölcsődétől egészen az egyetemig segíti a roma fiatalok integrációját. A Biztos Kezdet Gyerekházakban már egészen kisgyerek kortól, a szülők bevonásával segítik a hátrányos helyzetű gyerekek fejlődését, az Útravaló-MACIKA ösztöndíjak és más esélyteremtő programok közel 30 ezer gyermeket érnek el, míg a felsőoktatást érintő Roma Szakkollégiumokban a jövőt építő cigány értelmiség képzése a cél.
(EMMI, Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)