A Roma Integráció Évtizede Program (RIÉP) előrehaladási jelentései alapján a magyar intézkedések a leghatékonyabbak között vannak, így nagy figyelemre számíthat a már elért eredményekről beszámoló nemzetközi konferencián Magyarország.
A RIÉP és a Magyarországon tavaly év végén elfogadott Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégiáról és annak intézkedési tervéről az Emberi Erőforrások Minisztériuma társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkára, Langerné Victor Katalin számol be a RIÉP tagországai részvételével június 25-26 között zajló 22. Irányító Tanácsi ülésen Skopjében.
Magyarország több olyan programot indított a társadalmi felzárkózás elősegítése terén, mely a komplex szemlélete révén a többi tagország számára követendő példaként állítható, így az előzetes jelzések alapján a konferencián a programok adaptálásának lehetőségére vonatkozó kérdések is felmerülnek majd. Az Európai Unióba történő belépés előtt álló országok számára Magyarország fontos partner, melyet a Roma Integráció Évtizede Program tagországai előzetesen is hangsúlyoztak. A macedóniai magyar nagykövet közreműködésével Magyarország és Macedónia képviselői már feltérképezték az együttműködési lehetőségeket, ennek köszönhetően szorosabb együttműködés alakítható ki az országok között a társadalmi felzárkózás területén.
Az esemény, amely egyben a macedón elnökség záró rendezvénye is, a fél évig betöltendő elnökségi feladatokat Horvátország veszi át. Az ünnepélyes eseményen részt vesz a két ország miniszterelnöke is.
Magyarország az EU-tagállamok közül elsőként készítette el és küldte meg a Bizottságnak a 2020-ig szóló Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégiát, melybe az uniós ajánlások szem előtt tartásával beépült a korábbi Roma Integráció Évtizede Program is. A magyar Országgyűlés 2012. június 11-én fogadta el azt a jelentést, amely beszámol – a RIÉP-ben meghatározott – a roma integrációért az elmúlt két évben megtett lépésekről.
(Emberi Erőforrások Minisztériuma Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság Sajtóiroda)