A Balsai-jelentésre nagyon nagy szükség volt, ugyanis olyan brutális rendőri fellépésre, melyre 2006. őszén került sor, 1956 óta nem volt példa – hangsúlyozta Balog Zoltán a Balsai-Jelentésről szóló könyv bemutatóján pénteken.

A társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár kijelentette: erre a súlyos jogsértéseket feltáró munkára négy évet kellett várni. Az előző kormány a történteket ugyanis nem csak hogy elhallgatta, hanem meg is hamisította, az áldozatokból pedig bűnbakokat csinált – szögezte le az államtitkár.

Balog Zoltán (Fotó: Pelsőczy Csaba)

Mindezek ellenére azonban már akkor is sokan felszólaltak az események ellen – többek között Ékes Ilona képviselő -, s példátlan összefogás alakult az áldozatok megsegítésére. Amire szükség is volt, ugyanis – fogalmazott Balog Zoltán – ilyen brutális rendőri fellépésre békés tüntetők ellen 1956 óta nem volt példa.

A kormányváltáskor kitűzött három célból, az áldozatok megkövetéséből, az áldozatok jogi és anyagi kárpótlásából, valamint a tettesek megbüntetéséből, mostanra az első két cél már megvalósult – emlékeztetett az államtitkár, hozzáfűzve: remélik, hogy a felelősségre vonás is hamarosan meg fog történni.

A Balsai-jelentés önmagában nem egy büntető feljelentés, de arra tökéletesen alkalmas, hogy a szükséges feljelentéseket meg lehessen tenni – jelentette ki Völgyesi Miklós, a Legfelsőbb Bíróság emeritus tanácselnöke, a jelentés kutatómunkáinak irányítója.

Völgyesi Miklós emlékeztetett arra, hogy a 2006 őszén bekövetkezett események nem csak közjogi, hanem morális és törvényességi kérdéseket is fölvetettek. Sólyom László akkori köztársasági elnök fogalmazta meg, hogy az események hatására kérdésessé vált: vannak-e törvényeink  és van-e olyan szerv, aki ezeket be tudja tartatni – emlékeztetett Völgyesi Miklós, hozzátéve: a vizsgálat is bebizonyította, hogy ami 2006 őszi hónapjaiban történt Magyarországon, az egy jogállamban megengedhetetlen.

(kormany.hu)