Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a Roma Integráció Évtizede Program kapcsán tartott parlamenti expozét.

A miniszter elmondta: a legmegbízhatóbb adatok szerint ma Magyarországon a roma népesség 750 ezer főre tehető, közülük 5-600 ezer ember él mélyszegénységben. Hozzátette, ez azt jelenti, hogy az összes mélyszegénységben élő 1,2-1,3 millió ember közül minden második roma. A miniszter kitért arra is, hogy a 400 ezer mélyszegénységben élő gyerek fele is roma származású.

A miniszter emlékeztetett arra, hogy a kormány 2011-ben elfogadta a társadalmi felzárkózási stratégiát, amely a mélyszegénység, a gyermekszegénység és a romák ügyét is magában foglalja. Beszélt arról is, hogy álláspontjuk szerint az alulképzettség, a hátrányos helyzetű területek és a roma származás mind része a szegénységi kockázatnak. Hozzátette: a stratégia ezeket a területeket célozza meg.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a stratégiában hangsúlyeltolódás van az emberi jogoktól a gazdasági-szociális szempontok felé, mert ha csak emberi jogi szemüvegen keresztül közelítenek a témához, akkor a romák az áldozat szerepébe szorulnak és ez a saját magukért való felelősségvállalást nem segíti. Hangsúlyozta: a kormány álláspontja szerint a munka és tanulás a felzárkózáshoz vezető út, akár roma az ember akár nem.

A miniszter expozéjával kezdődött meg a Roma Integráció Évtizede Program Stratégiai Tervéről szóló határozati javaslat módosításáról szóló előterjesztés, valamint a Roma Integráció Évtizede Program Stratégiai Terve és a Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia összhangjáról szóló jelentés, illetve az annak elfogadásáról szóló határozati javaslat együttes általános vitája.

(MTI / EMMI)