Balog Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára 2011. február 9. és február 18. között részt vesz New Yorkban az ENSZ Szociális Fejlesztési Bizottságának 49. ülésszakán, ahol az Európai Unió álláspontját ismertetve elmondta, hogy az EU 2020 stratégia keretében ebben az évtizedben az uniós országok összesen 20 millió fővel, Magyarország pedig 450 ezer fővel csökkenti szegényeinek számát.

Az államtitkár felszólalásában úgy fogalmazott, hogy „csak akkor tudunk hatásosan fellépni a szegénység ellen, ha minél több munkahelyet teremtünk, és a passzív embereknek megadjuk a lehetőséget az aktívvá válásra". Bár az EU tagállamai a világ gazdagabb részéhez tartoznak, mégis jelentős szegény csoportok élnek területükön, elsősorban a volt szocialista országokban. Beszámolt arról, hogy az EU 2020 Stratégia keretében az európai országok számszerű vállalásokat fogalmaznak meg az elkövetkezendő tíz évre. Ezen a területen egyszerre van szükség a világ országaiban a hazai források mobilizálására és az összehangolt nemzetközi aktivitásra.

Balog Zoltán New York-i tartózkodása során felkereste Harlemet, ahol a társdalom peremére szorult családok beilleszkedését elősegítő, és Magyarország számára is többek által ajánlott Harlem Children's Zone programmal ismerkedett, mivel a magyar kormány vizsgálja a program magyarországi alkalmazhatóságának lehetőségét. A körülmények a két országban nagyban különbözőek, emiatt tanulmányozni kell, hogy mi adaptálható a harlemi tapasztalatok közül a magyar városokban.

Az államtitkár találkozott New York állam volt republikánus kormányzójával, George Patakival is, akit Orbán Viktor miniszterelnök felkért, hogy koordinálja a vörösiszap-katasztrófa áldozatai számára nyújtott önkéntes amerikai felajánlások összegyűjtését.

Balog Zoltán megbeszélést folytatott Isabel Maria Martinez Lozanóval, a spanyol szociális ügyekért felelős miniszterhelyettesével is annak érdekében, hogy elnyerje a spanyol kormány támogatását a Magyarország által szorgalmazott európai roma keretstratégiához.

Az államtitkár találkozott a magyar származású Arthur Schneier rabbival, aki a vallásszabadság, az emberi jogok és a felekezetek közötti tolerancia előmozdítására létrehozott "Lelkiismeret hangja" mozgalom alapítója, és aki tavaly március 15-én a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje a Csillaggal kitüntetést kapta.

(kormany.hu)