Balog Zoltán társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár a C-Pressnek a kormány intézkedéseiről beszélt.

Az egyik nagy előrelépés, hogy januártól az egyházak is alkalmazhatnak közmunkásokat. Eddig ki voltak zárva ezekből a programokból. A közmunkásokat alkalmazhatják akár a roma pasztorációban, azaz a lelki gondozásban, akár szociális területen. Az egyházak nagyon aktívak, sok programot működtetnek, szakembereik mélyen elkötelezett hívő emberek, akik szerzetesrendekben, vagy épp evangéliumi kisegyházakban dolgoznak. Az egyházaknak abban is fontos szerepe lehet a jövőben, hogy milyen módon lehet a többség és a kisebbség közötti gyűlölködés ellen tenni valamit. Képmutatás lenne úgy tenni, mintha nem lennénk tisztában azzal, milyen valós problémák feszítik a magyar-cigány viszonyt. Ez nemcsak érzelmi, hanem valóságos gyakorlati változásokat is igénylő kérdés. Mind a többség, mind a kisebbség magatartása tekintetében szükség van változásokra.

A közmunkapályázatokra biztosított milliárdok nem felekezetek szerint lesznek elosztva. Mindenki, tehát az önkormányzatok vagy a civilek éppúgy pályázhatnak, amennyiben hajlandóak részt vállalni ebben. Ebben a rendszerben a közmunkás bérének 70 százalékát a kormány fizeti, a maradék 30-at a munkaadónak kell állnia. A saját erőforrás igénye arra sarkalhat, hogy reális vállalásokat tegyenek a közmunkapályázatokon indulók. A komoly, megalapozott programokra lesz forrás. A pályázatokat be lehet adni például: ártéri gazdálkodás, azaz energianövények telepítése és feldolgozása. Árvízi prevenció, amely a gátak állapotának javítását és záportározók építését jelenti. A négy számjegyű, kisfalvakat összekötő utak építése és karbantartása, amelyet leginkább kézi erővel lehet elvégezni, mert a nagy útépítő gépek erre alkalmatlanok. A részleteket az Új Széchenyi-terv és az új foglalkoztatási struktúra tartalmazza majd. Komplexen szeretnénk kezelni a foglalkoztatási problémát, mert a konkrét munkahelyteremtésen túl szeretnénk képzési programokat indítani, hogy a közmunka ideje alatt olyan papírt lehessen szerezni, amely valós, a munkaerőpiacon hasznosítható képzettséget takar. A betanított munkáról is lehet majd papírt adni, mert azzal könnyebben lehet állást kapni.

A Kanadába "menekült" romákkal kapcsolatban az államtitkár elmondta, hogy mintegy négyezer politikai menedékkérőről van szó, akik azzal indokolták kérelmüket, hogy őket Magyarországon szervezetten üldözik. Ez egyrészt rossz színben tünteti fel az országot, másrészt nem igaz. Vannak rasszista megnyilvánulások Magyarországon, előfordul sajnos rasszista erőszak is, de azt nem lehet mondani, hogy bárkit üldöznének, főleg szervezetten. A kitelepültek a politikai menedékjogi státusz megszerzéséért és az azzal járó szociális védelem megszerzése reményében mondanak ilyeneket. A kérelmek 97 százalékát azonban visszavonják, vagy eltűnnek, és nem lehet őket megtalálni. Vagy egy másik útlevéllel időközben hazautaztak... Számunkra ez azt jelzi, hogy szervezett bűnözői csoportok irányítják ezeket a vándorlásokat. Mi kerestük meg a kanadai hatóságokat. A magyar rendőrség olyan adatokat szállít nekik, amelyek az emberkereskedő hálózatok hazai összekötőire vonatkoznak. Rajtuk keresztül lehet eljutni a Kanadában dolgozó bűnözőkig. Úgy tudom, hogy ezeknek az információknak is köszönhetően sikerült Hamiltonban több embert elfogni. Torontó egyik negyedében, ahol találkoztam is velük, már létezik magyar cigánytelep. A körzeti általános iskolában az elsős gyerekek nyolcvan százaléka magyar cigány. Itt dolgoznak olyan segítő önkéntesek, akik próbálnak nekik segíteni a beilleszkedésben, hiszen a tanítók beszélni sem tudnak velük.

Az Európa 2020 program szerint erre az évre 80-ból 20 millióval szeretnék csökkenteni az európai szegények számát. Magyarország 450-500 ezer fő kiemelésére vállalkozik, azonban nekünk már volt egy olyan választási ígéretünk, hogy tíz év alatt egymillió munkahelyet teremtünk.