A magyar parlament e heti ülésén elfogadta azt a jelentést, amely beszámol az elmúlt két esztendőben végzett, a roma integrációért megtett lépésekről, melyeket a Roma Integráció Évtizede Programban határozott meg.
A 2003-ban Budapesten megrendezett „Romák a bővülő Európában, a jövő kihívásai” című nemzetközi konferencián részt vett közép- és kelet-európai országok kormányfői a Világbank és a Nyílt Társadalom Intézet képviselőivel közösen abban állapodtak meg, hogy a 2005-2015 közötti időszakot a Roma Integráció Évtizedévé nyilvánítják. Az erről szóló nyilatkozatot a részt vevő országok miniszterelnökei 2005. február 2-án írták alá Szófiában. A Roma Integráció Évtizede Program célul tűzte ki, hogy felgyorsítsa, és fenntartható módon biztosítsa a romák társadalmi és gazdasági integrációját, és egyben hozzájáruljon a romákról alkotott kép pozitív irányú átalakulásához. Megállapodás született arról, hogy a részt vevő országok a közösen elfogadott célkitűzések megvalósítását rendszeresen ellenőrzik és a stratégiai terveket szükség szerint módosítják.
Magyarország 2011-ben töltötte be az Európai Unió elnöki posztját. A magyar elnökség egyik legfontosabb célja volt, hogy megszülessen egy európai szintű roma keretstratégia is. A nagy jelentőségű eseményre a hazánk által kitűzött prioritásnak köszönhetően még a magyar elnökség ideje alatt sor került: az Európai Tanács 2011. május 19-én hagyta jóvá a nemzeti romaintegrációs stratégiák uniós keretrendszeréről szóló tanácsi következtetéseket, s ezzel a tagállamok elkötelezték magukat a részvétel mellett a keretstratégiában. Ez által a tagállamok kötelezettséget vállaltak arra, hogy 2011. december végéig elkészítik és benyújtják a Bizottságnak – vagy felülvizsgálják korábbi – a romák integrációját célzó nemzeti stratégiájukat. Magyarország a tagállamok közül elsőként készítette el és küldte meg a Bizottságnak a 2020-ig szóló Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégiát, melybe az uniós ajánlások szem előtt tartásával beépült a korábbi Roma Integráció Évtizede Program is. A Stratégia a szakpolitikák összehangolásával és komplex beavatkozásokkal a mélyszegénységben és gyermekszegénységben élők esélyeinek növelésére valamint a romák integrációjának előmozdítására fókuszál.
A kormányzati keretek adta átfogó megközelítésmód támogatásaként és a Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégiának szóló elismerésként értékelhető, hogy az Országgyűlés 2012. június 11-én, hétfőn elfogadta a Roma Integráció Évtizede Program Stratégiai Tervéről szóló határozati javaslat módosításáról szóló előterjesztést, valamint a Roma integráció évtizede program stratégiai terve és a Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia összhangjáról szóló jelentést, illetve az annak elfogadásáról szóló határozati javaslatot is.
(Emberi Erőforrások Minisztériuma - Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság, Sajtóiroda)