Október 19-ig pályázhatnak esélyegyenlőségi támogatásra az oktatási intézmények az emberi erőforrások miniszterének most megjelent rendelete szerint. A 4,22 milliárd forintos hazai forrású pályázati támogatásból az intézmények folytathatják a korábbi tanévekben már megkezdett oktatási, nevelési, integrációs és esélyegyenlőséget szolgáló programjaikat, és anyagi támogatásban részesülnek a program megvalósításában részt vevő pedagógusok.
Az Integrációs Pedagógiai Rendszer (IPR) az egyetlen olyan, egy tanévben több milliárd forintos támogatást biztosító program, amelynek köszönhetően a hátrányos helyzetű gyermekek befogadóbb iskolai környezethez és az iskolai sikerességükhöz szükséges fejlesztésekhez juthatnak, és a fejlesztő pedagógusok is anyagi elismerésben részesülnek.
A Magyar Közlöny szeptember 28-i számában megjelent rendelet meghatározza a képesség-kibontakoztató, integrációs felkészítés, óvodai fejlesztő program, kiegészítő illetmény fedezetét jelentő támogatás igénylésének a 2012/2013. tanév szeptembertől decemberig tartó időszakára vonatkozó eljárásrendjét.
A támogatás igénylése a nem állami, nem önkormányzati intézményfenntartók esetében az erre szolgáló adatlapokon történik úgy, hogy annak fenntartó által aláírt egy eredeti példányát postai úton megküldi az Emberi Erőforrás Támogatáskezelőhöz. Erre 2012. október 19-ig van még lehetőség. Az önkormányzati intézményfenntartók pedig a Magyar Államkincstár által üzemeltetett önkormányzati előirányzat gazdálkodási modulon keresztül igényelhetik a támogatást. A fenntartók sikeres pályázást követően decemberben hozzájuthatnak a támogatáshoz.
Az IPR kitüntetett helyzetben van az Emberi Erőforrások Minisztériuma Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárságának programjai között, amely a hátrányos helyzetű és halmozottan hátrányos helyzetű generációk nevelése és oktatása személyi és intézményi körülményeinek javulásához járul hozzá. A 2011/2012. tanévben közel 75.000 tanuló, valamint 21.000 óvodás gyermek vett részt a nevelési, oktatási integrációs programban, továbbá a tanévben 15.000 – halmozottan hátrányos helyzetű gyermekkel foglalkozó – pedagógus kaphatott pénzbeli juttatást.
(Emberi Erőforrások Minisztériuma - Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)