Az önkormányzatok 2013. július 1-jét követően csak abban az esetben pályázhatnak hazai és európai uniós forrásokra, ha helyi esélyegyenlőségi programmal rendelkeznek. Az EMMI háttérintézménye, a Türr István Képző és Kutató Intézet (TKKI) az „Esélyegyenlőség-elvű fejlesztéspolitika kapacitásának biztosítása” című kiemelt projekt keretében szakmai segítséget nyújt az önkormányzatoknak az esélyegyenlőségi programok elkészítéséhez. Közlemény.

Az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény értelmében a települési önkormányzatok ötévente öt évre szóló helyi esélyegyenlőségi programot fogadnak el, melyet kétévente felül kell vizsgálni. 2013. július 1-jét követően pedig az önkormányzatok csak akkor részesülhetnek hazai és európai uniós forrásokból, ha rendelkeznek helyi esélyegyenlőségi programmal.

A TKKI a szerdai nyitókonferencián ismertette a helyi esélyegyenlőségi programok elkészítését segítő 1,6 milliárd forintos kiemelt ÁROP projekt célkitűzéseit, érintve az önkormányzatok kijelölt munkatársainak szakmai képzését, illetve az ötven mentor és ugyanennyi asszisztens aktív szerepét az esélytervek megírásában. Az eseményen szó esett a projekt keretében kifejlesztett szakmai anyagokról, az önkormányzati rendszer átalakításáról, valamint a nők, az idősek, a fogyatékkal élők és a romák esélyteremtési lehetőségeiről is. A képzés és a mentori segítség igénybevétele az önkormányzatok számára térítésmentes.

A helyi esélyegyenlőségi program két részből áll: az önkormányzatok helyzetelemzést készítenek a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok szociális, oktatási, foglalkoztatási, egészségügyi és lakhatási helyzetéről, valamint intézkedési tervet fogadnak el a feltárt problémák komplex kezelésére. A projekt célkitűzése, hogy az önkormányzatok a mentorhálózat segítségével egységes elvek mentén készítsék el az esélyegyenlőségi programjaikat annak érdekében, hogy országos szinten is nyomon követhető legyen a célcsoportok (mélyszegénységben élők, romák, gyerekek, idősek, nők, fogyatékossággal élők) helyzetének változása és az esélyegyenlőséget célzó intézkedések hatása.

 A TKKI a települések képviselőtestületei által elfogadott esélyegyenlőségi programokat közzéteszi a honlapján (www.tkki.hu).

(Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)