A társadalmi felzárkózás az egészségügy szakterületén elnevezésű workshopot rendezett az ÁROP-1.1.9-2011-2011-0001 kiemelt projekt szeptember 26-án. A kiemelt projektet az Emberi Erőforrások Minisztériuma Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkársága valósítja meg az Új Széchenyi Terv keretein belül, uniós támogatással. Az esemény a Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégiához kapcsolódó, egészségügy területéről kiválasztott három jó gyakorlat megismerésére és megvitatására adott lehetőséget a szakembereknek. Közlemény.

„Ne legyen olyan szakember, bármely területen dolgozik is, aki nem tudja, mi a felzárkózás. Ha ezt elérjük, akkor elmondhatjuk, hogy sikeres a felzárkózási szakpolitikánk, amelynek fontos része az egészségügy” – mondta el Langerné Victor Katalin Társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkár az esemény megnyitóján.

Langerné Victor Katalin kifejtette, hogy a felzárkózás terén komplex szemléletre van szükség. A kezdeményezések sikere múlhat azon, hogy a programba bevontak milyen egészségi állapotban vannak. Példaként többek között a Biztos Kezdet Gyermekházakat és a foglalkoztatást elősegítő programokat említette, szemléltetve azt, hogy a sikeresen elvégzett képzés után az elhelyezkedés feltétele, hogy a munkavállaló rendszeresen munkába tudjon járni, és a betegsége, a hiányzásai miatt a munkaadó ne váljon meg tőle. A koragyerekkori programok is csak akkor tudnak megfelelő hatékonysággal működni, ha a szülő a kisgyermekkel közösen rendszeresen látogatja azokat, azonban a Gyerekházak szolgáltatásait is kizárólag egészséges anya és gyerek veheti igénybe. Ily módon a felzárkózás minden területe összefügg az egészségmegőrzés fontosságával. Szükség van tehát arra, hogy javuljon a hátrányos helyzetben élők egészsége és ehhez, a betegségek felismerése, gyógyítása mellett, a megelőzés, és a szemléletformálás is elengedhetetlen. Lényeges, hogy a segítségnyújtásban, információátadásban résztvevő szakemberek is magukénak érezzék a felzárkózás fontosságát.

A Stratégia, valamint az annak részét képező Kormány és az Országos Roma Önkormányzat közötti Keretmegállapodás is hangsúlyosan jeleníti meg az egészségügy szerepét a felzárkózásban. Dr. Páva Hanna egészségügyi koordinációért és EU-ügyekért felelős helyettes államtitkár arról beszélt, hogy a Keretmegállapodásban 150 ezer roma egészségügyi szűrését tűzték ki célul. Jövőre célzott programok segítségével valósulhat meg ez a nem hétköznapi, azonban annál inkább hiánypótló és példaértékű vállalás.

Az eseményen az Országos Roma Önkormányzat, a WHO, az Országos Egészségfejlesztési Intézet, valamint a Türr István Képző és Kutató Intézet képviselője is részt vett.

(Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)