Nyolcvan százalékos többséggel fogadta el Járóka Lívia „A romák integrációjának európai uniós stratégiája” című jelentését az Európai Parlament – nyilatkozta szerkesztőségünknek március 9-én, a szavazás után Balog Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára Strasbourgból.

Mivel az illetékes bizottság már nagy többséggel támogatta Járóka Lívia jelentését, biztos volt, hogy a frakciók is el fogják azt fogadni – mondta Balog Zoltán. Az államtitkár kiemelte: annak, hogy Schmitt Pál köztársasági elnök is jelen volt az ülésen, szimbolikus jelentősége van, hisz így nem csak a kormány - amelyik az Európai Uniót elnökli -, és nem csak a bizottság - melyik az Európai Unió kormánya -, hanem a parlament is nagyon fontosnak tartja, hogy a romaügyben európai szinten történjen előrelépés.

Nagyon hosszú évek munkája van ebben a jelentésben, hiszen 2005, 2006 óta dolgozik Járóka Lívia ezen, és sikerült az egész parlamentet maga mellé állítania – fogalmazott a KIM államtitkára, hozzátéve: nem egy semmitmondó jelentést fogadtak el, hanem egy nagyon komoly, világos irányvonalakat lefektető dokumentumot, amely meghatározza, hogyan kell, és hogyan lehet a romakérdéssel foglalkozni Európában.

Balog Zoltán a további lépésekről szólva elmondta: most az Európai Parlament fogadott el ajánlásokat és egy jelentést a romák helyzetéről, amit a bizottságnak meg kell fontolnia. Ezután a bizottság megfogalmaz egy tanácsi következtetést, amely az elnökség hivatalos álláspontja lesz. Tehát három dokumentumról beszélünk – húzta alá az állmtitkár –, az első a jelentés, amit most elfogadtak, a második az a munkaokmány, amit a különböző tanácsi formációkban fognak elfogadni, és amit a bizottság készít majd el. A harmadik pedig a következtetési, vagy politikai nyilatkozat, amit szeretnénk, ha az állam- és kormányfők, mint a legmagasabb szint fogadnának el júniusban.

A társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár kiemelte, hogy az említett dokumentumok sokféle feladatot fognak a nemzetállamokra róni, például, hogy készítsék el saját stratégiájukat. A dokumentum továbbá meghatározza az unió forrásainak felhasználásával kapcsolatos szigorú ellenőrzések bevezetését, és megmutatja azokat a lehetőségeket, amelyek a foglalkoztatás és az oktatás területén segítenek a romákkal törődni. A bizottság így megnyitja a forrásokat és ellenőrzi azok felhasználását – tette hozzá Balog Zoltán.

(kormany.hu)