Az ENSZ Emberi Települések Központja, azaz az ENSZ Habitat kezdeményezésére október első hétfőjét a lakhatási szegénység elleni küzdelem világnapjaként tartjuk számon. Közlemény.

A Kormány a korábbi gyakorlatokkal szemben a Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégiában a lakhatáshoz és az alapvető szolgáltatásokhoz való hozzáférés érdekében többek között elkötelezte magát, hogy az összetett problémát sokrétűen megközelítő programokkal kezeli, melyek kiterjednek a lakhatási feltételek biztosítása mellett a foglalkoztatás növelésére, a képzettségi szint emelésére, az egészségi állapot javítására. Az új megközelítésre azért van szükség, mert a rossz lakhatási körülményekre vezethető vissza az életlehetőségekből való kiszorulás, a további leszakadás mind a tanulás, mind a foglalkoztatás, mind az egészségügyi ellátások területén. Ezek a folyamatok egymást erősítik.

A Stratégia intézkedési tervének végrehajtása érdekében az EMMI Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkársága azonnali intézkedésként szerződést kötött a Türr István Képző és Kutató Intézettel egy ilyen új típusú telep program végrehajtására, amely 2012. június 30-ig 8 helyszínen valósult meg. A program fő eleme a lakhatási és lakókörnyezeti körülmények javítása volt. Összesen 137 lakóegység és közösségi épület újult meg. Továbbá 10 helyen jöttek létre közösségi programok megtartását biztosító létesítmények. A program során 1370 mélyszegénységben, telepen élő embert vontak be, 652 fő vett részt képzésben, közülük 590 fő eredményes vizsgát tett. A kapcsolódó közfoglalkoztatási programban 273 fő vett részt. A lakhatási körülmények javítását célzó hazai programok és az új, egyszerre több beavatkozási területet érvényesítő, összehangolt felzárkózási uniós konstrukciók mellett a Kormány idén februárban az Új Széchenyi Terv keretében mintegy 4,7 milliárd forintos komplex telep-programot is meghirdetett, amely iránt nagyszámú önkormányzati érdeklődés tapasztalható. A program tervezésekor és kiírásakor sokan vészjóslóan nyilatkoztak annak lehetséges bukásáról. Míg korábban a program elindításának gátja volt egy értelmetlen jogszabály, ami megalapozatlan szempontok alapján korlátozta a pályázók körét, és érdektelenség kísérte, addig az új konstrukció esetében vélhetően még a megnövelt források sem lesznek elegendőek, mert olyan sok jelentkező van. A megpályázható forrás 150 millió forintra emelkedett, ami az előző kormány programjában igényelhető 60 millióhoz képest óriási előrelépés. A forráskeret megemelése mellett az Új Széchenyi Terv keretében a komplex telep-programhoz kapcsolódóan indul majd egy, a lakhatási elemek megvalósítását segítő 1,5 milliárd forintos uniós pályázati konstrukció is. 

Az ENSZ Emberi Települések Központja, azaz az ENSZ Habitat 1976-ban hívta össze az első emberi településekről tartott konferenciáját Vancouverben. Az első lakhatási világnapot tíz évvel később rendezték meg. Az NFÜ egy 2010-es tanulmánya szerint a települések negyedében tapasztalható településen belüli lakóhelyi szegregáció Magyarországon. A települések szélén vagy a településhatárokon kívül található szegregátumokban, szegény és cigánytelepeken 26 ezren laknak.

(Emberi Erőforrások Minisztériuma, Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)