Rendhagyó helyszínen, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárságának folyosóján és irodáiban nyílt meg 2012. április 3-án a Beszélő Paletták című roma képzőművészeti kiállítás.

A mai nap a roma kultúra napja, és ezt az alkalmat meg kell becsülni, hiszen nagyon ritkán fordul elő, hogy a művészetek kerüljenek előtérbe – fogalmazott a tárlat megnyitásakor Balog Zoltán társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár, hozzátéve: a romaügyről képekben beszélni sokkal könnyebb, mint szavakban. A szavak ugyanis gyakran kétértelműek, a képek viszont félreérthetetlenek – mutatott rá.

Balog Zoltán (fotó: Pelsőczy Csaba)

Ez a tárlat azért érdekes, mert roma művészek mutatják be életüket és a világot mindenkinek, aki meg akarja azt ismerni. A megismerés célja a katarzisig való eljutás, a katarzis pedig nem más, mint a megtisztulás – mutatott rá Balog Zoltán.

A tárlattal az államtitkárság a Roma Kultúra Napja és a Nemzetközi Roma Nap alkalmából kívánja felhívni a figyelmet a cigány kultúra sokszínűségére. A kiállítást Szentandrássy István, Kossuth-díjas festőművész nyitotta meg.

Szentandrássy István (fotó: Pelsőczy Csaba)

Háttér:

Az összesen 31 kortárs roma alkotó 102 festményéből, grafikájából, szobrából áll a kiállítás, melynek darabjait a helyszín adta lehetőségeket szem előtt tartva válogatták a kurátorok, nagyobb részt a Fővárosi Roma Oktatási és Kulturális Központ képzőművészeti gyűjteményéből.

A tárlaton néhány neves nem cigány művésznek a tisztes szegénységet páratlan módon ábrázoló festménye is helyet kapott. Ezzel is jelezve az államtitkárság két fő üzenetét, mely szerint a magyarországi cigányság esélyeinek javítása egyben magyar nemzeti sorskérdés, valamint a szegénységre nem etnikai, hanem szociális kérdésként kell tekinteni.

(kormany.hu; Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)