Az Erzsébet-program keretében három turnusban mintegy százötven, 10-18 éves gyerek, illetve fiatal pihenhet, vitorlázhat augusztus 6-tól 25-ig az agárdi vitorlástáborban - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkára szerdán a Velencei-tavi Vízisportiskola sporttelepén tartott sajtótájékoztatón.

Soltész Miklós elmondta: a mintegy tucatnyi Erzsébet-táborban - köztük a tematikus, sport-, nyelvi és kulturális táborokban - az idei nyáron tizennégyezernél több gyermek számára teremtettek lehetőséget az ingyenes, illetve a piacinál lényegesen alacsonyabb áron történő táborozásra.

Soltész Miklós, Gál András Levente (fotó: Pelsőczy Csaba)

Az államtitkár közlése szerint az Erzsébet-utalványok forgalmazásából származó haszon minden forintját táborozásra, illetve a rászorulók üdültetésére fordítják.

Az Erzsébet-táborok programjaira június 15-e és augusztus 25-e között egymilliárd forintot költenek. A táborokban a családsegítő, illetve gyermekjóléti szolgáltatásban, valamint átmeneti gondozásban részesülő, továbbá a gyermekvédelmi szakellátás keretében és a nevelőszülői hálózatban ellátott gyermekek, iskolai csoportok számára tették, teszik lehetővé a pihenést.

Az agárdi vitorlástábor most zajló második turnusában húsz, nevelőszülőknél, illetve gyermekotthonban élő fiatal pihen és ismerkedik a vitorlázás alapjaival. A tábor jó alkalom a tehetségkutatásra is: Agárdon máris három olyan fiatalt "fedeztek fel" az edzők, akikből szerintük jó vitorlázó válhat.

Fotó: Pelsőczy Csaba

A vitorlástábor része annak a tematikus táborozási programnak, amelynek keretében neves szakemberek, sportolók irányításával egyes küzdősportokkal, a labdarúgással vagy a néptánccal ismerkedhetnek meg a táborozók.

Az Erzsébet-táborok programjaiban a pihenésen túl teret kap a nevelés is, egyebek között olyan alapértékekre irányítják rá a fiatalok figyelmét, mint a környezettudatosság, a kultúra, a hagyományok őrzése, ápolása és az egészségmegőrzés.

A fiatalok mellett az idősek, a fogyatékossággal élők, a szociális ellátásban dolgozók és a nagycsaládosok üdültetésére is lehetőséget teremtett a kormány az Erzsébet-programmal.

Az Erzsébet-utalványok forgalmazásából kétmilliárd forintot költ erre a célra, ebből az idén több mint százezer ember számára teremtett üdülési, pihenési, egészség-megőrzési lehetőséget.

Soltész Miklós hangsúlyozta: hasonló támogatásra több évtizede nem volt példa az országban. A program sikeres, s remélhetően jövőre is folytatódik.

Gál András Levente, a Magyar Vitorlás Szövetség elnöke a sajtótájékoztatón arra hívta fel a figyelmet, hogy a szövetség Festetics-programjának egyik célja a vitorlásakadémiai rendszer kialakítása, az, hogy minél több fiatal számára tegyék hozzáférhetővé a sportágat. A vitorlázás, amellett, hogy természetközeli, jó személyiség- és szemléletformáló sportág, iparfejlesztési lehetőség is.

(MTI)