Szociális téren a diszkriminációellenes európai irányelv, a gyermekszegénység kérdése, a fogyatékosságügy és az Európai Unió tagállamait érintő demográfiai kérdések szerepeltek a középpontban a Foglalkoztatási, Szociális, Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Tanács (EPSCO) luxemburgi ülésén.

A tanács munkáját Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatásért felelős államtitkára, illetve Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter elnökölte a két minisztérium szakmai kompetenciájának megfelelően. A tagállamok munkaügyi miniszterei utolsó alkalommal ültek össze a magyar uniós elnökség ideje alatt.

Réthelyi Miklós a szociális témák közül kiemelte az esélyegyenlőségi és egyenlő bánásmód témakörét, amelyen belül a várandós, a gyermekágyas vagy szoptató munkavállalókra vonatkozó uniós irányelvek módosítására tett európai parlamenti javaslatokat vitatták meg. A magyar elnökség azokra a területekre koncentrált, amelyek a munkába való visszatérésre, a várandós munkavállalók munkakörülményeire, a munka és a családi élet összeegyeztethetőségére, az egyenlő bánásmódra és a szabadságok különböző formáira vonatkoznak.


Napirendre került a személyek közötti, vallásra vagy meggyőződésre, fogyatékosságra, életkorra vagy szexuális irányultságra való tekintet nélküli egyenlő bánásmód elvének alkalmazásáról szóló uniós irányelv is. A mostani találkozón elsősorban a fogyatékossággal élőkre vonatkozó kitételek szerepeltek a középpontban.


Réthelyi Miklós emlékeztetett arra, hogy a féléves magyar elnökség egyik fontos témája a demográfia, amely kérdés a luxemburgi ülésen is szóba került. A területen elsősorban a demográfiai változások, az öregedő társadalom és a növekvő népesség problémaköre, valamint azoknak a családpolitikára gyakorolt hatása szerepelt a napirenden.


Réthelyi Miklós kiemelte: az ülés témái közül a gyermekszegénység kérdését. Felhívta a figyelmet arra, hogy a gyermekek körében a szegénység húsz százalék fölötti az Európai Unióban. A szegénység elleni küzdelemre, társadalmi befogadásra irányuló uniós nyitott koordinációs együttműködés egyik kiemelt iránya kell, hogy legyen a jelenség elleni tagállami fellépés ösztönzése. Figyelmet kell fordítani a szülők foglalkoztatására, a megfelelő jövedelem biztosítására, és a szolgáltatásokhoz való hozzáférésre, beleértve a kisgyermekkori gondozást, az oktatást, az egészségügyet és lakhatást – tette hozzá a miniszter.

(kormany.hu)