2011. május 10-én a magyar EU-elnökség kábítószerügyi programja keretében az EU-tagországok kábítószer-politika alkotói, az Európai Tanács Titkársága, az Európai Bizottság, valamint a Kábítószer és Kábítószer-függőség Európai Megfigyelő Központja (EMCDDA) képviselői tanácskoztak fővárosunkban.

A találkozó programjának fókuszába a büntetés-végrehajtási intézményekben történő kábítószer-fogyasztást, valamint a civil szféra kábítószerügyekbe történő bevonását helyezte az elnökség. Az ülést hazánk kábítószerügyi koordinátora, Müller Éva a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) főosztályvezető-helyettes elnökölte.

A résztvevők előadásokat hallhattak a magyar BV intézményekben vizsgált kábítószer érintettségről, a börtön-egészségügy helyzetéről, a fertőző betegségek és a kábítószer-használat összefüggéseiről, az Európai Bizottság, valamint az EMCDDA kapcsolódó tevékenységéről, a hazai civil szervezetek által kínált programokról, illetve a büntetés letöltését követő segítő lehetőségekről, a pártfogó felügyelők feladatairól.

Mivel az EU utoljára 2003-ban fogadott el kapcsolódó tanácsi ajánlásokat, a résztvevők - miközben üdvözölték az elnökség témaválasztását - kifejezték igényüket az iránt, hogy az Európai Bizottság tegye meg az előkészítő lépéseket újabb tanácsi ajánlások megfogalmazása érdekében. A felek egyetértettek abban, hogy a soron következő elnökségek idején érdemes folytatni a börtönök és a kábítószerek kapcsolatának beható tárgyalását.

A tanácskozás részeként a komlói Leo Amici Alapítvány gyógyulófélben lévő szenvedélybetegei előadásukkal nagysikerű ízelítőt nyújtottak a színházterápiáról, valamint lehetőség nyílt a Budapesten hamarosan megnyíló Kontraszt kiállítás megtekintésére is.

(Szociális, Család- és Ifjúságügyért Felelős Államtitkárság, kormany.hu)