Az Emberi Erőforrások Minisztériuma megkapta Székely László, alapvető jogok biztosának jelentését a megváltozott munkaképességű emberek felülvizsgálatáról.
Az elmúlt 2 évben az új kérelmekkel és a panaszos esetek másodfokú eljárásával együtt közel 350 ezer felülvizsgálatra került sor, melyek közöl az ombudsman 7 konkrét esetet kifogásolt. A tárca ezeknek az ügyeknek a kivizsgálására utasította a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatalt, amely eleget is tett ennek. Ebből kiderül, hogy a 7 esetből öt ügyfél részesül ellátásban, kettő nem jogosult arra.
A komplex minősítés rendszerszintű átalakítása 2012-ben kezdődött el, melynek fő szempontja a megmaradt munkaképesség és nem az egészségkárosodás mértéke. A minősítés során figyelembe veszik az egészségi állapot mellett az igénylő szociális körülményeit és a lakóhelye szerinti munkaerőpiaci helyzetet is.
Az átalakítás egyértelmű sikere az új igénylések radikális csökkenésében mutatkozik meg: míg 2009-ben több mint 71 ezer, 2013-ban már csak 38 ezer volt az új igények alapján végzett vizsgálatok száma. Az elsőfokon történt komplex minősítéseket tekintve ráadásul az elutasítási arány a 2009-es 35 százalékról 2013-ra 12 százalékra csökkent. Ez azt mutatja, hogy mostanra többségében valóban azok igénylik a rehabilitációs és rokkantsági ellátást, akik jogosultak arra.
A felülvizsgált ügyfelek elutasítási arányában nem történt lényegi változás az elmúlt években. Az átalakításra azért volt szükség, hogy egy egységes, átlátható rendszer jöjjön létre és hogy azok a fogyatékossággal élők és megváltozott munkaképességűek, akik képesek dolgozni, segély helyett munkabérből éljenek. Ezt a célt sikerült elérni, hiszen 2010-hez képest mostanra több mint 10 ezerrel nőtt a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatottsága.
A fogyatékossággal élők és megváltozott munkaképességűek rehabilitációját és munkavállalását a tárca évente 39 milliárd forinttal támogatja, emellett az Új Széchenyi Terv pályázatain további 21 milliárd forint jut erre a területre. 2014. január 1-től a rokkantsági és a rehabilitációs ellátás összege a nyugdíjemelés mértékével azonosan, vagyis 2,4 százalékkal emelkedett.
Az év elején hatályba lépett jogszabályi változásoknak köszönhetően kedvezőbbé vált az ellátás megállapításához szükséges előzetes biztosítási idő számítása.
(Szociális és Családügyért Felelős Államtitkárság)