A korábbi kormányok idején éveken keresztül semmi sem történt a kábítószer fogyasztás visszaszorítására, pedig 2004-től mind nagyobb bajt jeleztek a felmérések. Már a 14 évesek körében mérték az első kipróbálást, s a fiatalkorúak mintegy 1/3-a kipróbált valamilyen tudatmódosító szert. A kormány új drogpolitikája e folyamatok megállítását és visszafordítását tűzte ki célul: a droghasználat kiszorítását az iskolákból, szórakozóhelyekről, a prevenció előtérbe helyezését, a családok és a közösségek megtartó erejének erősítését, a teljes felépülésre koncentráló kezelések támogatását. Közlemény

A C lista megjelenésével gátat szabtunk az úgynevezett dizájner drogok korlátlan terjedésének, és terjesztésének. Míg korábban az iskolások úgy vettek dizájner drogot, mint csokoládét, addig a C lista megjelenését követően mintegy ötödére esett vissza az ilyen problémával kórházba kerülő fiatalok száma.

 Az adatokból jól látszik, hogy eredményes a kormány drogpolitikai szigorítása. Elértük, hogy a dizájner drogok fogyasztása és tovább adása ma már bűncselekménynek számít. Elértük, hogy az új szerek a rövid határidővel felkerülhetnek a tiltó listára, így ezek fogyasztása is bűncselekménnyé válik.

A szigorítás azonban önmagában nem vezet eredményre, ehhez kapcsolódik a célzott prevenciós munka, illetve a teljes felépülés-központú kezelés, amely egyedüliként adhat reményt a droghasználóknak, hogy ismét integrálódhatnak a társadalomba, családot alapíthatnak, gyermeket nevelhetnek, önmaguk és a társadalom számára is hasznos munkát végezhetnek.

A drogstratégia megléte illetve hiánya nem változtat azon a tényen, hogy jelentős eredményt értünk el, olyat, amit a szocialista-szabaddemokrata kormányok 8 év alatt sem voltak képesek. A stratégia lényeges eleme a drogpolitikának, de az eredményeket az emberek, a terepen dolgozó elkötelezett szakemberek, az önkéntesek érik el.

 Akik korábban nem tudtak eredményt elérni a kábítószerek elleni küzdelemben vagy éppen bizonyos drogok engedélyezéséért küzdöttek, két éve még a szigorítást ellenezték, ma már csak szövegezési vitákat kezdeményeznek.

A kábítószer fogyasztással összefüggő hiteles, és a nemzetközi elvárásoknak is megfelelő információkat a Nemzeti Kábítószer Adatgyűjtő és Kapcsolattartó Központ (Nemzeti Drog Fókuszpont) gyűjti össze és kezeli. A lisszaboni székhelyű Európai Kábítószer- és Kábítószer-függőség Megfigyelő Központja (EMCDDA) számára is ők szolgáltatnak adatot. Az EMCDDA számára készített 2012-es országjelentés tudományos igényességgel lett megfogalmazva. Elsősorban tényeken és tudományosan igazolt megállapításokon alapul, ennek köszönhető, hogy szakmai észrevételt a legelszántabb kritikusok sem tettek.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma továbbra is a kiegyensúlyozott, objektív, tényeken alapuló tájékoztatást tartja feladatának, és ennek fényében véleményezte a háttérintézménye, a Nemzeti Drog Fókuszpont által készített szöveget, mint az EMCDDA-nak kiküldendő magyar országjelentés tervezetét.

(Szociális, Család- és Ifjúságügyért Felelős Államtitkárság)