Az elmúlt 3 évben nagyon mély és nagyon sok változás következett be a fogyatékossággal élők és a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásának elősegítése terén – mondta Fülöp Attila a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal (NRSZH) "Megváltozott munkaképességű emberek rehabilitációjának és foglalkoztatásának segítése" elnevezésű projektjének konferenciája előtt.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és esélyteremtési politikáért felelős helyettes államtitkára három területet emelt ki. Egyrészt a rokkant nyugdíjrendszer újragondolásával sor került az ellátórendszer átalakítására. Ma olyan pénzbeli ellátást kapnak a fogyatékossággal élők, megváltozott munkaképességűek, amelyek a munkaképességükhöz kötöttek: aki rehabilitálható – tehát rövidtávon visszavezethető a munkába – az rehabilitációs ellátást kap. A súlyos fogyatékossággal élők rokkantsági ellátást, akik pedig betöltötték az öregségi nyugdíjkorhatárt, azok öregségi nyugdíjat kapnak.
Ezzel párhuzamosan kialakult egy olyan segítő speciális intézményrendszer, amelynek Rehabilitációs Szakigazgatási Szerv a neve, és amelynek egyetlen feladata van: minden hozzá forduló fogyatékost, megváltozott munkaképességű személyt segítsen, legyen akár szó orvosi felülvizsgálatról, legyen szó pénzbeli megállapításról, vagy legyen szó foglalkoztatásról.
És a harmadik terület, amelynek tavaly fejeződött be az átalakítása, az a foglalkoztatási rendszernek az átalakítása. Korábban voltak cégek, amelyek nem átlátható módon, nevetséges módon kaptak bizonyos típusú támogatásokat. Ennek a tavalyi évvel vége. Pályázati úton történik minden egyes támogatás. Egységes elvek mellett, egységesen kapja meg minden cég.
Ezek azok a cégek, amelyek többségében fogyatékossággal élő embereket foglalkoztatnak. Azok a cégek, amelyek nyílt munkaerőpiacon foglalkoztatnak, az alapvető küldetésük nem az, hogy fogyatékos embereket lássanak el, de mégis egy-egy pozícióra, egy-egy helyre felvennének fogyatékossággal élő embert. Az ő segítségükre alkottuk meg a Rehabilitációs Kártya intézményét, amivel járulékmentességet kapnak azok a fogyatékossággal élők, akik el tudnak menni dolgozni. Itt a legfrissebb adatok szerint már több mint 19 ezren éltek ezzel a lehetőséggel, számukra segített ez az intézkedés, hogy munkához jussanak.
(Emberi Erőforrások Minisztériuma, Szociális és Családügyért Felelős Államtitkárság)