Amennyiben egy gyermek nem kerülhet haza saját családjába, és örökbefogadása sem lehetséges, abban az esetben elsődlegesen nevelőszülőnél kell gondoskodni elhelyezéséről, és csak másodsorban vehető számításba a gyermekotthoni elhelyezés - mondta Soltész Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkára június 16-án Nyíregyházán, a Határon átnyúló nevelőszülői együttműködés címet viselő konferencián.
Az eseményen a magyar-román szociális és gyermekvédelmi együttműködés témája szerepelt a középpontban.
Az államtitkár emlékeztetett az Európa Tanács 1995-ben hozott határozatára, amely szerint az EU tagállamai elősegítik állampolgáraik hazatérését. Mint mondta, ha az ideiglenesen külföldön tartózkodó magyar állampolgárságú gyermek, vagy várandós anya Magyarországra történő azonnali hazatérése a gyermek vagy a magzat érdekében elengedhetetlen, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium segítséget nyújt a hazatérés megszervezéséhez.
Soltész Miklós hangsúlyozta: 2008-ban tizenkettő, 2009-ben 28, 2010-ben 51, míg 2011-ben eddig nyolc gyermek hazatéréséről gondoskodtak.
Megemlítette, hogy 2010 szeptemberében Magyarországon életbe léptek a gyermek származási országába való visszatérését, repatriálását szabályozó rendelkezések. A kormányrendelet szerint, ha a gyermeknek a származási országába, elsősorban saját családjába történő visszajuttatására lehetőség van, akkor ennek elősegítésére a gyámhivatal repatriálási tervet készít – tette hozzá. Szólt arról is, hogy vannak olyan fiatalok hazánkban, akiknek állampolgársága megállapíthatatlan. Mint kiemelte, náluk az a tisztes folyamat, hogy minél előbb megkapják a magyar állampolgárságot.
A szociális államtitkár közölte: az Európai Unió Tanácsának elnöki tisztét 2011 első felében betöltő Magyarország kiemelt szerepet szán a családügyi kérdéseknek.
Hangsúlyozta: amennyiben egy gyermek nem kerülhet haza saját családjába, és vér szerinti hozzátartozóihoz sem, továbbá örökbefogadása sem lehetséges, abban az esetben elsődlegesen nevelőszülőnél kell gondoskodni elhelyezéséről, és csak másodsorban vehető számításba a gyermekotthoni elhelyezés. Hozzátette: 1997 és 2010 között több mint 22 ezer gyermek került vissza a gondozásból szüleihez vagy hozzátartozóihoz. Elmondta, hogy ugyanebben az időszakban 5650 gondozott gyermek titkos örökbefogadása fejeződött be jogerősen.
Az államtitkár megjegyezte: a kormány várhatóan a nyár végére írja ki azt a pályázatot, amely által, lehetőség szerint, legfeljebb negyven fős gyermekotthonok, valamint tizenkét fős lakóotthonok felépítése lesz lehetséges uniós forrásból. Hozzátette azonban hogy nem cél a már felújított, nagy létszámú gyermekotthonok bezárása.
(Szociális, Család- és Ifjúságügyért Felelős Államtitkár)