A sérült emberek befogadásával, a számukra létrehozott lakóotthonok megteremtésével a helyi közösségek is nyerhetnek, a fogyatékossággal élők valóban értékes tagjai lehetnek a társadalomnak, és még az idegenforgalom is építhet rájuk – erről a szociális és családügyért felelős államtitkár beszélt hétfőn Budapesten. Soltész Miklós szerint a baloldal politikai hasznot akar húzni a sérült emberek ügyéből, pedig ők voltak azok, akik korábban segítő intézményeket zártak be.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára a sérült gyerekek napján, a fővárosi állatkertben tartott rendezvény előtt újságíróknak úgy fogalmazott, nincs ok arra, hogy a fogyatékossággal élő emberektől féljenek, ugyanúgy szerethetők mint mások és értékteremtő tagjai lehetnek egy-egy közösségnek. Az államtitkár ezzel arra utalt, hogy korábban Szilvásváradon többen tiltakoztak a fogyatékos emberek odaköltöztetése ellen. Soltész Miklós ezzel kapcsolatban azt mondta, az elmúlt évtizedek bűne az, hogy a fogyatékos embereket teljesen eldugták a társadalom elől, mert a "szocialista emberképbe nem fért bele a fogyatékosság".
Az államtitkár azt mondta, az enyhén sérült fogyatékosok költözhetnek ki a lakóotthonokba, a súlyosabb állapotban lévők továbbra is az intézményi központokban maradnak, így a helyieknek nincs okuk aggodalomra. Emlékeztetett arra, hogy a kormány korábban 5,9 milliárd forint keretösszegű pályázatot írt ki a régi, rossz állapotú intézmények kiváltására, ennek köszönhetően kerülhetnek ki a társadalomba az együttélésre alkalmas sérült emberek.
Jelezte: hat nagyon régi intézmény kiváltásával több százan végre normálisabb környezetbe, 3, 4 vagy 12 személyes lakóotthonokba költözhetnek. Arra is felhívta a figyelmet, hogy az idegenforgalom is nyerhet az ő jelenlétükkel, hiszen már több helyen alakítottak ki őket segítő szállodát vagy olyan éttermeket, ahol ők is dolgozni tudnak.
Soltész Miklós szerint a baloldal csak zavart próbál kelteni, politikai hasznot akar húzni a sérült emberek ügyéből, pedig éppen az ő tehetetlenségüknek a következménye, hogy sokáig ki sem lehetett írni az említett pályázatot.
Riogatásnak és hazugságnak nevezte azokat az állításokat is, amelyek szerint a kormány be akarná zárni a mozgássérült gyerekek speciális oktatását végző Pető intézetet. Közölte, ez azért hazugság, mert éppen hogy több pénzt, támogatást kap az intézmény, mint korábban.
Azt mondta, azért is szomorúnak tartja a baloldal riogatását, mert az ő kormányzásuk idején zárták be az Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézetet, ahonnan pszichiátriai sérült emberek kerültek az utcára, és ők voltak azok is, akik bezárták a Svábhegyi gyermekintézetet is, ahol több ezer gyereket kezeltek és gyógyítottak évente. Bejelentette, rövidesen pályázatot indítanak, amellyel a gyerekek korai fejlesztését akarják segíteni, tekintet nélkül arra, hogy milyen fogyatékossággal született.
(MTI)