A megváltozott munkaképességűek elő tudnak állítani piac- és versenyképes termékeket, s ez jó példa arra, hogy ők is képesek hatalmas teljesítmény elérésére – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális és családügyért felelős államtitkára csütörtökön Pécsett.
Soltész Miklós a fogyatékkal élők gyártotta árukat bemutató Segítő vásár megnyitója alkalmából tartott sajtótájékoztatón utalt arra, hogy Magyarországon a munkaadók jelenleg 55 ezer megváltozott munkaképességű dolgozót alkalmaznak, akiknek száma 2010 óta tízezerrel nőtt. Ha kormányzati és önkormányzati szinten még segítik is termékeik piacra kerülését, ha minél több helyre jut el ezen áruk jó híre, egyre több munkahely létesülhet számukra – mondta Soltész Miklós.
Fülöp Attila család- és esélyteremtési politikáért felelős helyettes államtitkár egyebek között azt hangsúlyozta, hogy a megváltozott munkaképességűek és a fogyatékossággal élők foglalkoztatási rendszere az elmúlt években átalakult. Mindez a többségében ilyen munkavállalókat alkalmazó cégek támogatási rendszerének átláthatóságát, nyitottságát, illetve a rehabilitációs kártya bevezetését célozta, ez lehetővé tette egy-egy dolgozó utáni adó- és járulékkedvezmény igénybevételét. Rehabilitációs kártyával ma már mintegy ötezer munkáltató 19 ezer embernek ad állást – tette hozzá. A helyettes államtitkár szólt arról, hogy az akkreditált foglalkoztatók szeptember 29-ig újabb 400 millió forint támogatásra pályázhatnak megváltozott munkaképességűek alkalmazásához.
Páva Zsolt, Pécs fideszes polgármestere azt hangsúlyozta: a baranyai megyeszékhely sokat tett és tesz a fogyatékkal élők életfeltételeinek javításáért, hogy elérje, ők is a közösség hasznos tagjainak érezhessék magukat. Példaként említette, hogy a város folyamatos párbeszédet folytat és együttműködik a fogyatékkal élőket képviselő szervezetekkel, illetve Pécs az országban az elsők között volt, ahol színházi előadásokat tartottak hallás- és látássérülteknek.
Végh Katalin, a Segítő vásárt szervező Salva Vita Alapítvány ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a pécsi bazilika előtt csütörtökön megnyílt vásárban 18 kiállító termékeit ismerhetik meg az érdeklődők. Megjegyezte, immár 41 cég kapta meg a segítő vásárlás védjegyet, amelynek logóját minden olyan cég igényelheti és megjelenítheti termékein, amely többségében megváltozott munkaképességűeket foglalkoztat és akkreditáltatja magát.
A sajtótájékoztatón, amelyen részt vett Sors Tamás paralimpiai bajnok úszó is, elhangzott, hogy a segítő vásárt év végéig az ország összes régiójában megrendezik, valamint az is, hogy a szociális államtitkárság egymillió forint támogatást ad a pécsi gyermekhospice-házat működtető Szemem Fénye Alapítványnak.
(MTI)