Üzemet hoz létre a FŐKEFE Nonprofit Kft. Szegeden, és ezzel 18 embernek ad munkát, köztük 10 megváltozott munkaképességű dolgozónak - tájékoztatott csütörtökön a helyszínen a szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár.
Másfél évvel ezelőtt megkezdődött a fogyatékkal élő és a megváltozott munkaképességű embereket foglalkoztató cégek támogatási rendszerének segítése - emlékeztetett Soltész Miklós, majd hozzátette: a Kormány célja az volt, hogy ne csak állami támogatásokat adjanak ezen cégek számára, hanem a piachoz való jutásukat is elősegítsék.
Az államtitkár rámutatott: ennek a törekvésnek az egyik eleme az volt, hogy a cégeket a közbeszerzési pályázatokon előnyhöz jutassák, másrészt pedig piacot teremtsenek termékeik számára.
Soltész Miklós elmondta, hogy a FŐKEFE mostani bővítésével nem csak arról van szó, hogy 18 embernek munkát adnak, hanem arról is, hogy egy magyar cég meg tudja őrizni a piacát. Továbbra is az a Kormány célja – jegyezte meg az államtitkár –, hogy amit magyar cégek magyar munkaerővel megtermelnek, azt a boltokban el is tudják adni, és ne szorítsák ki őket külföldi cégek termékei.
Bernáth Ildikó fogyatékosságügyi miniszteri biztos úgy fogalmazott: alapjaiban alakult át a Kormány filozófiája a megváltozott munkaképességű emberekkel kapcsolatban, ugyanis nem azt kell nézni, hogy valaki mit nem tud megcsinálni, hanem azt, hogy mit képes elvégezni.
A Kormány célja az – mondta a miniszteri biztos asszony -, hogy a lehető legszélesebb körben munkát adjanak a megváltozott munkaképességű embereknek. Ez a FŐKEFE célja is – fűzte hozzá Bernáth Ildikó -, hiszen a cég által foglalkoztatott 4000 ember 90 százaléka megváltozott munkaképességű.
Háttér
Az államtitkárság másfél éve dolgozik azon, hogy piacra juttassa a megváltozott munkaképességűek és fogyatékossággal élők – mindenekelőtt a minisztériumhoz tartozó FŐKEFE, ERFO, KÉZMŰ és SZEFO nonprofit gazdasági társaságok - által készített termékeket, és ezáltal mind több munkahelyet hozhasson létre.
A mostani szegedi üzem megnyitása része annak a munkahelyteremtési programnak, melyben szerepelt többek között Karácsondon az autistákat foglalkoztató majorság átvétele és a dolgozók továbbfoglalkoztatása, az orosházi varroda létrehozása, ahol több mint száz munkahely létesült és további bővítésre is lehetőség lesz, és amelynek fontos állomása volt a hajdúnánási üzem létesítése. Itt a KÉZMŰ 700 új munkahelyet létesít 2013 közepéig. A FŐKEFE pedig ezév végéig összesen több mint 240 munkahelyet hoz létre többek között Komlón, Tiszafüreden, Körmenden és Dabason.
A több mint három és fél ezer megváltozott munkaképességű dolgozót is foglalkoztató FŐKEFE Rehabilitációs Foglalkoztató Ipari Nonprofit Kft. jelenleg 76 telephellyel rendelkezik országszerte. A megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató állami cég egy megszűnő vállalat helyére lépve ment és újít meg értékes foglalkoztatási és termelési struktúrákat, javítva a fogyatékossággal élők elhelyezkedési esélyeit.
(kormany.hu)