Magyarországon nagyjából 21.500 gyermek él állami gondoskodásban, akik hosszabb – rövidebb időre távol kerültek vér szerinti szüleiktől, családjuktól. Ezen gyermekek számára a legeredményesebb segítség, ha biztonságot és gondoskodást biztosító családban nőhetnek fel.

A kormány döntése szerint minden 12 évnél fiatalabb gyermeket kizárólag befogadó szülőhöz lehet 2014 után elhelyezni, ezért szükségessé vált a nevelőszülői hálózat fejlesztése, bővítése és a befogadó szülők képzésének újragondolása.

(A videó nagy felbontásban elérhető a sajtószobában.)

Ehhez nyújt segítséget (Új Széchenyi Terv, TÁMOP 5.4.10-12/1sz. projektje keretében) az Apor Vilmos Katolikus Főiskola - ez az intézmény  készíti el a képzéshez szükséges tananyagokat. A tananyag által meghatározott képzési területek: helyettes szülők, nevelőszülők, gyermekvédelmi gyámok, segítő szakemberek, vér szerinti szülők. A fentieken kívül az AVKF a „képzők képzése” program keretében 100 oktatót készít fel a most induló projekt előreláthatólag 2014 végére valósul meg.

Az 1,2 milliárd forintból létrehozott program nagyban hozzájárul ahhoz, hogy „..egyre több gyermek nevelőszülőknél nevelkedjen és ne pedig nevelőotthonokban kelljen őket elhelyezni…” – mondta Soltész Miklós szociális és családügyért felelős államtitkár.

A főiskola nagy tapasztalattal rendelkezik a pedagógusképzés területén, már régebb óta foglalkozott nevelőszülő képzéssel, oktatással. Újdonság, hogy a speciális nevelési igényű gyermekekkel való foglalkozás kérdésköre is bekerült a képzésbe. A tananyagok segítik majd a szülői feladat hatékonyságának növelését és fejlesztik a családból kikerült gyermekek ellátásának színvonalát.

(kormany.hu)