A legfrissebb, 2012-es felmérés szerint az élveszületések száma 2,6 százalékkal, mintegy 2 250 fővel nőtt 2011-hez képest. Korábban, az egyébként is csökkenő születésszám az MSZP-kormány családellenes intézkedésének következtében zuhanni kezdett. Ezt a tendenciát sikerült három év alatt megfordítani. Közlemény.

2010-ben a szocialista kormányok családellenes politikáját az Orbán-kormány családbarát politikája váltotta fel. Intézkedéseivel az új kormány azt a biztonságot adta meg a családoknak, amely ahhoz kell, hogy sokkal több kívánt gyermek szülessen meg, mint a szocialista kormányok alatt.

A hároméves GYES, a családi adókedvezmény, az otthonteremtési támogatás visszaállítása és a devizacsapdába került családok megsegítése, valamint a rezsicsökkentés eredményeként nőtt a gyermeket vállalók szociális biztonsága.

Az Erzsébet Programnak köszönhetően családok ezrei nyaralhattak kedvezményesen, míg az Erzsébet-táborokban gyermekek ezrei vehettek részt nyári sporttáborokban és tehetséggondozó programokban. Fontos, hogy a gyermekes édesanyák zökkenőmentesen térhessenek vissza a munkába. Ezt szolgálja a Munkahelyvédelmi Akcióterv, mely jelentős járulékkedvezménnyel és járulékmentességgel ösztönzi a munkaadókat, hogy gyermeknevelésből – GYES-ről és GYET-ről – visszatérő édesanyákat foglalkoztassanak.

A Családbarát Munkahely Pályázat iránti növekvő érdeklődés is azt bizonyítja, hogy a munkaadók hangsúlyt fektetnek arra, hogy édesanyákat alkalmazzanak. 

A Családvédelmi törvénynek, a család alkotmányos védelmének s a közmédia családbarát műsorainak, szemléletváltásának eredményeként pozitívan változás tapasztalható a közbeszédben a gyermeknevelésről és a családról. Ennek köszönhető, hogy egyre aktívabbak a családi közösségek és a családokkal foglalkozó civil szervezetek. Az Új Széchenyi Terv családi pályázatára és a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet legutóbbi pályázatára is több száz szervezet nyújtott be programtervet.

(Szociális és Családügyért Felelős Államtitkárság)