A kormány törekvéseinek kiemelt területe a megváltozott emberek foglalkoztatása és munkához segítése – mondta Fülöp Attila Budapesten, a Munkáltatók Esélyegyenlőségi Fóruma szakmai konferencia megnyitóján. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma család- és esélyteremtési politikáért felelős helyettes államtitkára hozzátette: aki ezen a területen dolgozik, tudja, milyen összetett - ahol rengeteg intézkedés és folyamat együttes hatásának az eredménye az, hogy végül egy fogyatékossággal élő ember munkát tud vállalni.

Az elmúlt három év kormányintézkedéseit a helyettes államtitkár három területen keresztül világította meg.

1) Pénzbeli ellátás területe – milyen pénzbeli ellátást kap a fogyatékossággal élő személy és ez mire ösztönzi őt, munkára vagy arra, hogy ne dolgozzon? Korábban több mint 900 ezer ember részesült valamilyen rokkantellátásban. Az átalakítás célja, hogy azokat, akik szeretnének és tudnak dolgozni (az értékteremtő munka fontos, hiszen így érzik, hogy hasznos tagjai a társadalomnak) munkához lehessen segíteni. Az ellátórendszer átalakításának ez az elképzelés volt a középpontjában. Amint Fülöp Attila fogalmazott: az orvosi vizsgálatok során már nem az fontos, hogy milyen fogyatékossága van az illetőnek, hanem hogy milyen megmaradt képességei vannak, amelyekkel dolgozni tud.

2) A helyettes államtitkár a háttérintézményekkel kapcsolatban azt mondta: a kormány kiegészíti azt, amit a civil ellátók tesznek, tehát szintén segít munkához juttatni a megváltozott munkaképességű embereket. Tavaly jöttek létre a rehabilitációs szakigazgatási szervek, csak idő kérdése hogy teljes mértékben el tudják látni feladatukat. A feladatokról Fülöp Attila azt mondta: vegyük ki azokat az embereket, akik megváltozott munkaképességűek, és kerüljenek egyetlen speciális szakigazgatási szervhez, amihez fordulhatnak az ellátással, az orvosi vizsgálattal, foglalkoztatással kapcsolatos kérdéseikkel, legyen egy életút ezekről az emberekről, ezen kívül feladat munkaközvetítést generálni, ami hatékonyabb lesz, mint az előző rendszerben.

3) A helyettes államtitkár harmadik területként a cégek, foglalkoztatók pályázati és támogatási rendszerét emelte ki. Ezen a területen a kormány elsődleges célja volt, hogy biztosítsa: a fogyatékosok nyílt munkaerőpiacon tudjanak helyt állni. A cégek, munkáltatók kapjanak olyan pénzügyi ösztönzést, hogy egy-egy munkahelyre megváltozott munkaképességű embert vegyenek fel.

(Szociális és Családügyért Felelős Államtitkárság)