Az Új Széchenyi Terv keretében 11,7 Milliárd forintot fordít a Kormány a megváltozott munkaképességű emberek rehabilitációjának és foglalkoztatásának elősegítésére. A program célja az egyéni rehabilitáció sikeres megvalósulásának támogatása, az ügyfelek nyílt munkaerő-piacon történő elhelyezkedésének segítése – jelentette be Soltész Miklós, szociális és családügyért felelős államtitkár csütörtöki sajtótájékoztatóján. Közlemény.

Az elmúlt években elsősorban a gazdasági körülményeknek köszönhetően Európában és az egész világon jelentős változás állt be a megváltozott munkaképességű emberekről való gondolkodásban. Az Európa Stratégia 2020 program olyan cselekvési terveket kíván meg minden uniós tagországtól, amelyek központjában az integráció szándéka és segítése, az aktív élet folytatásához szükséges lehetőségek megteremtése áll, szemben a korábban jellemző társadalmi szolidaritás elvén történő szegregált gondoskodással, és a passzív ellátásformák előtérbe helyezésével.

(A videó nagy felbontásban elérhető a sajtószobában.)

A 2015. június 30-ig tartó program a tervek szerint több mint 10 000 megváltozott munkaképességű személynek nyújt majd segítséget a munkaerőpiacon történő elhelyezkedésben. Az ország különböző pontjain, összesen 85 szolgáltató helyen végzik majd a projektben foglalt célok végrehajtását. Ezt a munkát 370 fős, jól felkészült, tanácsadói gyakorlattal, munkaerő-piaci ismerettel rendelkező ügyintéző és humánszolgáltató munkatársakból álló csapat segíti.

fotó: Pelsőczy Csaba

A humánszolgáltató munkatársak (mentorok) személyes rehabilitációs tervet dolgoznak ki a megváltozott munkaképességű személyekkel közösen, amelynek a megvalósítását folyamatos támogató tevékenységgel, érdekérvényesítő képességüknek és egyéni képességeiknek a fejlesztésével, új képzettség megszerzésével, valamint új munkalehetőségek feltárásával segítik. Az egyéni rehabilitációs terv a munkajogi, munkavállalási, egyéni életvezetési, pályaorientációs, rehabilitációs, illetve szociális problémák megoldásához nyújt segítséget. A résztvevők részére a rehabilitációs terv megvalósításához szükséges szolgáltatások igénybevételéhez kapcsolódó képzési és utazási költségeket a program 100%-ban támogatja.

A program érinti a munkáltatókat is, hiszen azok, akik vállalják, hogy a projektben részt vett munkavállalót napi 8 órában foglalkoztatják, 5 hónapig a munkabér és járulékainak összegéig, de maximum 150.000 forintig támogatást igényelhetnek a munkavállaló után. Amennyiben az ügyfél támogatott foglalkoztatása nem a lakóhelyén valósul meg, akkor a projekt keretében a foglalkoztatás időtartamára a munkába járás költségei is támogathatóak.

(Emberi Erőforrások Minisztériuma)