A Magyar Állami Operaház hagyományteremtő szándékkal rendezte meg Anyák napját megelőző nap délelőttjén, május 4-én a KismaMatiné című rendhagyó előadását. A Makrancos Kata balettelőadásra közel 200 kismama és kispapa jött el. Az Operaház és az Emberi Erőforrások Minisztériumának Szociális és Családügyért Felelős Államtitkársága által elindított kezdeményezés célja, hogy a gyermekáldás előtti örömteli élethelyzetben lévő pároknak kikapcsolódást nyújtsanak, miközben a magzati korban lévő gyermek zenei élményben részesül.

Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának Szociális és Családügyért Felelős Államtitkára köszöntőjében hangsúlyozta, mennyire fontos, hogy a szülők gyermekeiket érzelmi intelligenciára is tanítsák. Maga a zene, a kultúra, az a szépség, ami megjelenik egy ilyen előadás alatt is, segíti nem csak a szülők, hanem a kisbabák érzelmi fejlődését. Ezért bíztatta az édesapákat is, legyenek jelen gyermekük születésekor. Ha ott tudnak lenni, érzelmileg jobban kötődnek majd gyermekükhöz, még jobban feleségükhöz

Soltész Miklós szociális és családügyért felelős államtitkár az előadás szünetében nyilatkozott a kormany.hu-nak.

A kormány családokat segítő intézkedései mellett fontosnak tarja, hogy a közbeszédben is változást lehessen elérni, vagyis a házasság, a család, a gyermekáldás és a nevelés értékként jelenjen meg. Ennek érdekében számos lépést tett már a kormány: a házasulók emléklapot kapnak az esküvőkor, az újszülött érkezésekor köszöntő ajtódíszt, valamint a családbarát munkahelyeket – többek között a Magyar Állami Operaházat is – pályázati úton támogatja a kormány. A KismaMatiné is egy olyan kezdeményezés, mely erősíti a családról kialakult pozitív képet.

Az előadás szünetében lehetőség nyílt a kismamák részére közös fotó elkészítésére. A legnagyobb magyar élelmiszerbolt lánc felajánlásával pedig egy szerencsés házaspár születendő kisbabája számára a szobatisztaság eléréséig elegendő pelenkát nyert.

Fotó: Árvai Károly

A családok és gyermekek védelme, születésük támogatása közös érdek, ezt mutatja, hogy a kulturális élet, a politikai vezetés és a vállalati szféra összefogásával jött létre az előadás.

A program Kodály Zoltán legendás mondását tartja szem előtt, mely szerint „a gyermek zenei nevelését nem a születése előtt kilenc hónappal, hanem már az édesanya születése előtt kilenc hónappal jó megkezdeni”.

(Szociális és Családügyért Felelős Államtitkárság)