A társadalom és a magyarság jövője a gyermekeken és a családokon múlik – mondta Fülöp Attila, az Emberi Erőforrások Minisztériuma család- és esélyteremtési politikáért felelős helyettes államtitkára a felvidéki Nagytárkányban a helyi nagycsaládos egyesület konferenciáján.
Sorsdöntő a szerepe a megmaradásban a civil és az egyházi szervezeteknek - emelte a ki a helyettes államtitkár, aki bejelentette, hogy a nagytárkányi családszervezet erőfeszítéseit 2 millió forinttal támogatja a kormány. Fülöp Attila elmondta, hogy a magyar kormány az Európában is egyedülálló családtámogatási rendszer mellett különösen nagy hangsúlyt fektet a családbarát közgondolkodás erősítésére, amiben fontos partnerként tekint a civil partnerekre.
Dr. Szabó Endre, a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének (KCSSZ) elnöke azokról az európai tendenciákról beszélt, melyek a gyermekvállalást, a családalapítást nem tekintik értéknek, támogatandónak. Szabó elmondta, hogy ebből a szempontból Közép-Európa, a környező országok és a magyarlakta területek előnyös helyzetben vannak, mert itt még mindig azt tekintik boldog embernek, akinek családja van és gyermeket nevel. A családpolitikában térségünkben közös pont az értékazonosság - foglalta össze beszámolóját a KCSSZ elnöke.
A térség és Nagytárkány magyarságának helyzetét bemutató Kopasz József polgármester arra hívta fel a figyelmet, milyen fontos szerepet kap a család a nyelv és a kultúra továbbadásában. Az árpádkori településen és a térségben is nagy gondot jelent a születésszám csökkenése és az elvándorlás. Kopasz József kiemelte, hogy azok a gyerek indulnak jó eséllyel az életben, akik anyanyelvükön tanulnak az iskolában, mert csak ebben az esetben tud segíteni a család és nem kerülnek hátrányba a szlovák nyelvet eleve jobban beszélő kisdiákokkal szemben. Középtávon csak az autonómia jelenthet megoldást a magyarság számára, mondta a polgármester, mely, ha jelenleg még távoli, szinte elérhetetlen célnak tűnik is, beszélni kell róla és nem szabad lemondani a megteremtéséről.
„Volt, aki a szociális, mások a munkaügyi hivatal képviselőjének gondoltak, amikor személyesen kerestem meg a helyi nagycsaládosokat” – emlékezett vissza az alapítás idejére Buzogány Katalin, a nagytárkányi Nagycsaládos Egyesület elnöke. Azóta 15 év telt el, ma már unokáik vannak az egykori alapítóknak és számos rendezvénnyel, családi programmal, előadással, képzéssel erősítették a helyi magyarságot. A KCSSZ-nek – mely a Kárpát-medencében működő magyar családszervezeteket tömöríti - a Felvidéken 3 szervezete van és csaknem 200 magyar családot fog össze.
A családokkal foglalkozó magyar karitatív, szakmai és érdekvédelmi szervezeteket összefogó Kárpát-medencei Családlánchoz az elmúlt esztendőben a Felvidéken 15 civil szervezet csatlakozott.
(EMMI)