Legfőbb feladat a hajléktalanság megelőzése. Aki azonban idejutott, azt segítenünk kell, vissza kell vezetnünk őt a méltó életbe – fogalmazott Soltész Miklós szerdai sajtótájékoztatóján, melyet Kocsis Mátéval, Józsefváros polgármesterével tartott a LÉLEK-program újabb állomásán.

Soltész Miklós emlékeztetett: néhány hónapja két pályázatot írtak ki, amely közül az egyik a Budapest és Budapest környéki hajléktalan-ellátásra, a másik az egész ország hajléktalan-ellátására vonatkozik. Ez egy hasonló jellegű program, mint ami Józsefvárosban megvalósulni látszik: olyan alternatív és új megoldás, amely tartalmaz lélektani segítséget, munkát biztosít a hajléktalanok számára, ezáltal segít újra értelmet adni az életüknek – fogalmazott Soltész Miklós.

Soltész Miklós, Kocsis Máté (fotó: Griechisch Tamás)

Az a megoldás, ami itt körvonalazódik – folytatta -, hosszútávú lehet. Ezért az államtitkárság és a VIII. kerület egy megállapodást kötött annak érdekében, hogy támogassák ennek a programnak a további kiterjesztését – tájékoztatott Soltész Miklós, majd hozzátette: a cél az, hogy értelmet adjanak a hajléktalan emberek életének, kivezessék őket a méltatlan életből.

Kocsis Máté, Józsefváros polgármestere ismertette: kedden az országgyűlés elfogadta azt az önkormányzati törvénymódosító javaslatot, melynek hatálybalépésétől a települési önkormányzatok feladatai közé tartozik a területén hajléktalanná vált személyek ellátásának és rehabilitációjának biztosítása, valamint a hajléktalanná válás megelőzése. Ezzel megalapozhatjuk az újfajta magyar hajléktalan-ellátási modellt - fogalmazott a polgármester.

 (fotó: Griechisch Tamás)

A LÉLEK-program (Lakhatási, Életviteli, Lelki-segítségnyújtási, Egzisztencia-teremtési Közösségi program) célja, hogy egyik település se vonja ki magát a hajléktalan-ellátás alól. 1995 és napjaink között 3500-ról 10 ezerre nőt a hajléktalanok száma, a helyzetük pedig semmit nem javult, holott mind az állam, mind a szociális államtitkárság magas összegeket fordít a hajléktalan-probléma megoldására – hívta fel a figyelmet Kocsis Máté, majd hozzátette: ezt a pénzt ezután hatékonyabban kell felhasználni.

Az eddigi hajléktalanpolitika nem működik, ez csak konzerválja a problémát  – jelentette ki a polgármester. Hiszen attól, hogy a hajléktalan embernek ételt adnak, hajléktalan marad – mondta a képviselő. A cél az, hogy megteremtsük a hajléktalanságból kivezető utat. Ez a ház az új rendszer „nyitánya”, ezt a gyakorlatot pedig minden településnek követnie kéne, hiszen így emberségessé válik a hajléktalan-ellátás, és segíti a rehabilitációt - tette hozzá.

(fotó: Griechisch Tamás)

Ennek a programnak kulcseleme ez a hely. Azt kívánjuk a józsefvárosi embereknek, hogy minél kevesebb időt töltsenek itt, hiszen a cél az, hogy visszavezessük a „normális”, emberhez méltó életbe őket, munkát teremtsünk nekik – fogalmazott Kocsis Máté. Az önkormányzat az itt rehabilitált, önbecsülésében, egészségében, anyagi helyzetében megerősödött embereknek saját lakásállományát ajánlja fel – tájékoztatott a polgármester.

Háttér

A józsefvárosi LÉLEK-program újabb állomásaként szerdán átadták a VIII. kerületben a Koszorú utcai "LÉLEK Házat", ahol jelenleg tizennégyen férnek el. A házban élők biztonságára az épület saját 24 órás őrszolgálata ügyel. A programhoz a Baptista Szeretetszolgálat nyújt szakmai, szociális segítséget.

(kormany.hu)